Jednotná jízdenka, na kterou je možné cestovat s přestupem i mezi autobusem a vlakem, zlepšení přestupů, větší počet spojů a často také zlevnění jízdného, významné zvláště při pravidelném cestování.

V Radlické ulici po srážce s autobusem vykolejila tramvaj.
VIDEO: Uzavírka+nehoda=kolaps. Po srážce s autobusem vykolejila tramvaj

Výhody rozšiřování oblastí, kde se cestující vozí v rámci systému Pražské integrované dopravy (PID), shrnula včera na tiskové konferenci hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Dále informovala, že takzvanou integraci, neboli začlenění do PID, krajští radní nově schválili pro dvě oblasti a chystá se i jinde.

Nejde jen o přečíslování linek

Už na 22. srpen se chystá zapojení Voticka, o týden později to bude Dobrovicko. „Podobný krok je v přípravě pro Berounsko, Hořovicko a Rožmitálsko, které by se měly stát součástí společného systému od 13. prosince,“ konstatovala hejtmanka.

A z jejích slov plyne, že nejde jen o úpravy v jízdních řádech či případné přečíslování linek. „Náklady na rozšíření integrované dopravy přesahují 25 milionů korun,“ upozornila.

Karta Lítačka. Ilustrační foto.
Mobil, či plastová kartička? Pražané si mohou vybrat, kde chtějí Lítačku

Jde jednak o výdaje spojené se zvýšenými dopravními výkony, jednak o dovybavení vozidel. Ta především musí dostat odbavovací systém, který si bude rozumět s jízdními doklady PID včetně například QR kódů z mobilní aplikace Lítačka, která je pro PID jednou z populárních možností platby.

Stojí to údajně za to. „Na celém nově integrovaném území se zlepší dostupnost s Prahou,“ naznačila hejtmanka.

Propojení vlaků s autobusy

Nejvýraznější změnou, která začne platit již od soboty bude zavedení páteřní linky 500 na trase Praha Benešov Olbramovice Votice Miličín Tábor; vybrané spoje pak budou pokračovat do Třeboně nebo Jindřichova Hradce.

V Benešově bude mít návaznost na pražské rychlíky. Přestupní vazby na ně, tentokrát ve stanici Olbramovice, budou mít i další klíčové linky v regionu. „Plnohodnotná distribuce předplatního jízdného PID je zajištěna ve stanici Benešov,“ připomněla hejtmanka.

V souvislosti s chystanými změnami na Dobrovicku zase slibuje lepší propojení Mladé Boleslavi a Nymburka díky lince 499 a také lepší cestování mezi Mladou Boleslaví a Lysou nad Labem.

DDP zavádí platby bezkontaktní kartou.
Jízdenka koupená kartou v každé tramvaji. Začala montáž automatů