S nečekaným dobrodružstvím se večer svěřila na sociálních sítích. „Smysl pro humor a sebeironie. Tomu jste rozuměl. Tak snad jsem vám udělala radost,“ vzkázala Havlovi prostřednictvím twitteru i facebooku. Prý by se určitě smál.

Kytičku měla podle svých slov připravenou od rána – co ale neměla, byl dostatek času. Ve středu se totiž v rámci jednání Rady Asociace krajů ČR konalo setkání hejtmanů věnované hledání shody o návrhu změny takzvaného rozpočtového určení daní (jde o podíl z daňových výnosů, který stát posílá do rozpočtu jednotlivým krajům podle více než dvacet let starých pravidel – a představitelé středočeského hejtmanství se dlouhodobě netají přesvědčením, že vzhledem k nárůstu počtu obyvatel kraje by měly střední Čechy dostávat zhruba o dvě miliardy korun ročně více, aby rozdělování bylo spravedlivé; to ovšem znamená, že by se tyto peníze měly jiným krajům odebrat). Prostě: pracovní zaneprázdnění přispělo k tomu, že se na hřbitov, který má nyní v říjnu otevřeno mezi osmou a osmnáctou hodinou (ještě v září to bylo do 19:00), dostala právě až před šestou večer. Odejít včas nestačila.

„Chvíli jsem u vás přemýšlela o naší zemi, o tom, jak jste tvrdil, že až bude nejhůř, zase se to v dobré obrátí – a také jsem přemýšlela, jestli ta blbá nálada tehdy byla stejně blbou náladou jako dnes, nebo méně blbou, nebo ještě blbější,“ shrnula Pecková, jak a proč se přihodilo, že nakonec mezi hroby zůstala zamčená. Brát za kliku nestačilo: branka se neotevřela.

V Dubči se ukázal mladý moudivláček lužní, který měl litevský kroužek.
Ornitologové ptáky lidem představili. Teď radí, jak je zachránit

Zjevně nebyla první, komu se to přihodilo. Na hřbitově jsou na to zařízeni: u východu je vyvěšena cedule s telefonním číslem, kam lidé, kteří nestačili odejít včas, mají zavolat, aby jim ostraha přišla odemknout. Tak se stalo – a středočeská hejtmanka byla v Praze nejen vysvobozena, ale také poznána. Vzniklé situaci se pak smály dvě ženy: jak ona, tak paní z ostrahy.