Že je situace vážná, se v pondělí na svém zasedání shodli středočeští zastupitelé bez obvyklého členění na koalici a opozici. Jak zlé vyhlídky se rýsují, ukázal návrh z opozičních řad. Jaroslava Němcová (ANO), jež v minulosti bývala nejen krajskou radní pro oblast sociálních věcí, ale poté i ministryní práce a sociálních věcí, upozornila, že je na místě připravit realistický scénář, jak postupovat v případě, že na poskytování služeb jako dosud peníze prostě nebudou. Měl by pak být omezován rozsah péče? Snížena její kvalita? „Je třeba vypracovat plán B,“ připomněla Němcová, jež volá po tom, aby se řešení typu krizového scénáře hledalo ve spolupráci s náměstkem hejtmanky Věslavem Michalikem (STAN); ten má na starosti krajské finance.

Nynější radní kraje pro oblast sociálních věcí Martin Hrabánek (ODS) reagoval slovy, že nemá problém připravit se na plán B, avšak jako důležitější vidí variantu A – kdy peníze přijdou od státu. Nezastírá nicméně, že i on vnímá situaci jako vážnou: opravdu zatím chybí zhruba půlmiliarda korun. Jedná se s ministerstvem práce a sociálních věcí, a to i za účasti Asociace krajů ČR a Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR. V červnu by se možností poslat do krajů další peníze měla zabývat vláda.

Ilustrační foto.
Byt i peníze na vybavení ordinace. Obce častokrát marně shánějí zubaře

Předsedkyně výboru krajského zastupitelstva pro sociální věci Pavla Štrobachová (STAN) v pondělí připomněla, že na ministerstvo i na vládu je nutné zvýšit tlak. „Výbor upozorňuje na výhledově neudržitelnou situaci,“ konstatovala. S tím, že bude-li se v rámci jednání na vládní úrovni ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) snažit získat potřebné peníze až v červnu, je to pozdě.