„Pokud studujeme, tak s hlavou stále něco děláme. Při nástupu do zaměstnání se ale většinou soustředíme na jednu činnost, děláme rutinní věci. To se ale odrazí ve vyšším věku, kdy si nedokážeme vzpomenout na to, co jsme si před lety běžně pamatovali.
 A to je výsledek toho, že jsme paměť nějakým způsobem šidili,“ vysvětluje Adriana Rohde Kabele, která pro účastníky sobotního setkání v přízemí knihovny připravila řadu zajímavých cvičení.

Na úvod si třináct lidí, kteří se rozhodli nenechat své mozkové buňky ani chvilku 
v klidu, při koncentračním cvičení ověřilo svou slovní zásobu. Na každé písmo z abecedy měli za úkol jmenovat jeden dopravní prostředek. Zazněly tak slova jako například auto, balon, člun nebo dacia. „Je široká škála toho, co si člověk může tímto způsobem procvičit, ať už to jsou třeba názvy písniček nebo jména. Navíc je to možné dělat sám pro sebe například v čekárně u lékaře,“ připomněla Adriana Rohde Kabele.

Dalším koncentračním cvičením, které si připravila, bylo spojování ženských a mužských jmen podle abecedy. Tentokrát tedy v písemné 
formě. Oblíbené křížovky, které nescházejí zřejmě v žádném časopisu, ale podle trenérky paměti k jejímu posílení příliš nepřispívají. Opakují se 
v nich totiž dokola stále stejné výrazy. „Mnohem lepší by bylo křížovku vyplňovat bez tužky a správná řešení si pamatovat v hlavě. Je to složitější, ale paměti to prospěje mnohem víc,“ vysvětlila Adriana Rohde Kabele.

Odhalení Alzheimerovy choroby

Ta působí jako vedoucí aktivizačního úseku v Centru seniorů Mělník. Právě tam také s trénováním paměti začínala. „Trénování paměti v centru seniorů probíhá už řadu let. A protože jsem se v tom chtěla zdokonalit, tři roky jsem studovala 
u České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging v Praze,“ doplnila certifikovaná trenérka, která 
dokonce zvládne odhalit 
i možný stupeň Alzheimerovy choroby.

V rámci sobotního tréninku si frekventanti ověřili 
i svůj sluch. Poznávali různé zvuky, s nimiž se běžně setkávají. A mnohdy to nebylo vůbec snadné. Kurzy Tréninku paměti pro všechny věkové kategorie, které podporuje Mělnické kulturní centrum, se v Knihovní dílničce konají jednou měsíčně. S Adrianou Rohde Kabele si mohou lidé svou paměť procvičit opět v sobotu 
28. března od 9.30 hodin. A nezáleží na tom, zda už se zúčastnili předchozích hodin nebo budou nováčky.

Marta Hájková trénuje paměť seniorů angličtinouMarta Dušková.Mělnická učitelka se před časem v místním centru seniorů zúčastnila tréninku paměti, který tam vede Adriana Rohde Kabele. A zanedlouho už sama posilovala mozkové závity tamních obyvatel anglickými slovíčky. „Stárnoucí člověk nemá ani tak obavy z toho, že bude věkem fyzicky hendikepován, ale že ztratí samostatnost v myšlení," říká Marta Hájková z Mělníka, která nezahálí a i v důchodu svůj mozek neustále úkoluje.

Mělnická učitelka se před časem v místním centru seniorů zúčastnila tréninku paměti, který tam vede Adriana Rohde Kabele. A zanedlouho už sama posilovala mozkové závity tamních obyvatel anglickými slovíčky. „Jednoho tréninku jsem se zúčastnila, ale pak mi to bohužel kolidovalo s rozvrhem mých žáků. Paní Adriana mi ale navrhla, jestli bych nechtěla pořádat lekce angličtiny pro seniory. Tak jsme to na podzim zkusili," připomíná dáma, které životní elán rozhodně neschází.

Během šedesátiminutových lekcí se nyní jednou za čtrnáct dní snaží seniorům odhalit taje anglického jazyka. „Snažím se rychlost lekcí přiblížit přímo seniorům. Zjistila jsem ale, že si musím učebnici sama sestavit, protože v těch, které jsou k dostání na trhu, je postup stále příliš rychlý," povídá neúnavná učitelka, která své starší studenty nechce zbytečně zatěžovat gramatikou a pravopisem. „Chci, aby se prostě domluvili."

Marta Hájková, která léta pracovala ve výzkumném ústavu jako programátorka, má učitelství doslova v krvi. „Zjistila jsem, že v naší rodině bylo včetně mě čtrnáct učitelů," doplňuje učitelka, která své znalosti začala studentům na mělnické průmyslovce předávat, jak sama říká, až ve zralém věku.

Čtěte také: Kalendář i nákupní seznam nahradí mozkové závity po tréninku paměti