Na zámku se nyní ještě pracuje například na elektroinstalacích, osvětlení interiérů i venkovním osvětlení, dokončují se úpravy zahrady nebo zdi. Připravuje se také zapojení audiovizuální techniky pro multifunkční sál v severní části objektu.

„Zde bude promítán například film Anthropoid, dále filmové dobové dokumenty – sestřihy, které budou součástí interaktivních vzdělávacích programů pro žáky ZŠ a studenty škol," uvedla mluvčí.

Kraj nevyčerpal peníze z EU 

Přípravy expozice měly začít už loni, ale během rekonstrukce bylo nalezeno v interiéru mnoho hodnotných dobových prvků stavby, které bylo třeba dodatečně zakomponovat do moderní expozice.

Kraj tak nestihl vyčerpat evropské peníze pro tento projekt, přesměroval je ale na jiné investice, například na místní cesty a cestovní ruch.

Část expozice bude věnována i historii zámku. Návštěvníci zde najdou unikátní umělecká díla, ale třeba i samopal Špagin, který patřil za druhé světové války k nejrozšířenějším zbraním.

Bydlel tu Frank i Heydrich 

U zámku, kde za války bydlel významný nacistický pohlavár Karl Hermann Frank, se upravuje také zahrada a Santiniho kaple sv. Anny. Jedním z témat expozice budou i události vedoucí k atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který za války bydlel také v Panenských Břežanech v takzvaném dolním zámku.

Atentát je považován za jednu z nejvýznamnějších akcí československého odboje. Kromě expozic přiblíží období druhé světové války veřejnosti různé přednášky, besedy a další akce. Historii druhé světové války na našem území připomínají mimo jiné i další zásadní památníky: Lidice a Terezín.

Čtěte také: Organizace žádají důstojné spočinutí těl Gabčíka a Kubiše