K napadení došlo ve středu 4. září. „Po dvanácté hodině byla záchranka volána k muži v bezvědomí ležícímu na ulici před Obecním úřadem v Lysé nad Labem na Nymbursku. Na místo vyslal dispečink nejbližší posádku rychlé zdravotnické pomoci z Lysé. Po příjezdu záchranáři zjistili, že se jedná o chronického pacienta, jehož dodržování léčby je diskutabilní a ke kterému bývá volána sanitka opakovaně. Předchozí den u něj sanitní vůz zasahoval dvakrát," uvedla mluvčí středočeské záchranky Tereza Vojtová.

Muž byl při příjezdu sanitky při vědomí a bez viditelného zranění, do sanitního vozu došel sám, ale odmítal vyšetření a nechtěl si lehnout na nosítka. „Když jej sestra požádala o doklady, smýkl s ní o stěnu sanitky a několikrát ji udeřil do hlavy. Na pomoc jí přiběhl řidič sanitky, který muže odtáhl, zklidnil a zavolal na místo policii," řekla Vojtová.

K napadené a psychicky otřesené zdravotnici dispečink vyslal lékaře z Brandýsa nad Labem, který jí ošetřil. „Utrpěla zhmoždění krční páteře, hlavy, úraz pravého ramene a kolene a útočník jí vytrhl chomáč vlasů. Agresivního pacienta zvládla přesto transportovat do nemocnice 
v Kolíně a sama musela absolvovat vyšetření na neurologii v Praze," doplnila Vojtová.

Transport agresivního pacienta do nemocnice proběhl pod dohledem policie. Napadená zdravotní sestra je 
v současnosti v pracovní neschopnosti. Případem se zabývá také policie, která čeká na lékařskou zprávu o zdravotním stavu napadené sestry. „Zatím je případ veden jako přestupek proti občanskému soužití. Po zaslání lékařské zprávy může být případ překvalifikován na trestný čin ublížení na zdraví," řekla policejní mluvčí Petra Potočná.

Bude-li takto případ skutečně překvalifikován a trvající pracovní neschopnost sestry tomu napovídá, hrozí útočníku v případě odsouzení trest v rozmezí od jednoho do pěti let vězení.

Jedná se již o sedmý letošní případ fyzického napadení středočeských záchranářů. Záchranáři se shodují, že v drtivé většině případů se jedná o osoby pod vlivem návykových látek, zejména alkoholu a psychiatrické pacienty, se kterými mají opakovaně negativní zkušenosti. „Častá je slovní agrese. V souvislosti s napadáním 
a slovní agresí jsou pro záchranáře nejnáročnější letní měsíce, páteční a sobotní služby a svátky," vysvětluje Vojtová.

Výjezdy k agresivním pacientům řeší záchranáři ve spolupráci s policií, která včas hrozící fyzický útok dokáže odvrátit 
a zůstane tak pouze 
u slovní agrese.

Další případy napadení středočeských záchranářů v letošním roce

V únoru byla posádka rychlé lékařské pomoci na Příbramsku volána 
k pacientovi, který měl epileptický záchvat. Pacient byl pod vlivem alkoholu a odmítal transport. Do celé věci se vložil majitel pozemku, který vykazoval posádku pryč, všichni zúčastnění byli pod vlivem alkoholu. Poté byla záchranářka fyzicky mužem napadena, utrpěla úraz paže s následnou pracovní neschopností. Incident byl řešen ve spolupráci s policií.

Na začátku letošního roku zasahovali kutnohorští záchranáři u muže, který pobíhal se sekerou po domě a vyhrožoval fyzickou likvidací všem, které potkal včetně záchranářů. Na akci bylo nasazeno osm policistů, přesto se muži z domu podařilo uprchnout a dodnes nevíme, co za jeho agresivitou stálo.

V další letošním případě napadení byli záchranáři na Kutnohorsku voláni k pacientovi, který na ně přes plot házel kamení. Nikdo naštěstí nebyl zraněn.

Na Kladensku se letos záchranáři také setkali s jedním pokusem o napadení výjezdové skupiny. Výjezd byl k pacientovi pod vlivem alkoholu, ke kterému záchranáři vyjíždějí opakovaně. Naštěstí byla na místě policie 
a díky její přítomnosti byla situace ihned zvládnuta. Celý incident se tak obešel bez fyzického kontaktu se záchranáři.