Petr Jurka působil ve sdružení Šance pro Kutnou Horu, tedy jako zastupitel opozice. Jeho křeslo ale prázdné nezůstane. Pravděpodobně hned v úvodu lednové schůze složí zastupitelský slib místní režisér a člen animačního studia KLUCIvespolek Jakub Obraz. Ten byl na základě výsledků voleb prvním náhradníkem Šance.

„Že pan Jurka odstupuje, je pro mě poměrně čerstvá zpráva. Je ale pravda, že jsem na řadě," potvrdil. „Ten post jistě přijmu. Do loňských voleb jsem šel s tím, že bych mohl být zastupitelem a pozici chci vykonávat svědomitě," doplnil Obraz.

Nárůst preferenčních hlasů

Odcházející zastupitel Petr Jurka nastoupil v listopadu roku 2014 již své druhé funkční období. V letech 2010 až 2014 působil ve straně TOP 09, která byla koaličním partnerem tehdy vládnoucí Šance. Ve volbách v roce 2010 mu občané Kutné Hory dali 808 preferenčních hlasů.

V roce 2014 již jako člen Šance byl jedním z mála volebních kandidátů, jehož popularita citelně vzrostla. Zatímco všichni kandidáti napříč politickým spektrem včetně starosty Martina Starého ztráceli oproti předchozím volbám i mnoho stovek hlasů, Jurka si polepšil. Voliči mu dali 1376 hlasů.

Změny ve složení se kutnohorskému zastupitelstvu nevyhnuly ani v minulém volebním období. Nejprve rezignoval Jiří Balý, který změnil místo trvalého bydliště. Poté z vážných osobních důvodů odstoupil Vladislav Latislav. K těmto odstoupením ale došlo až v posledním roce minulého období.