Libor Knížek- narodil se 13. června 1970 ve Veltrusích

- vyučil se strojním mechanikem, vystudoval obchodní akademii 
v Praze a Masarykovu univerzitu obor dějiny umění

- v Hořovicích je kastelánem od února 1999, předtím pracoval devět let jako zástupce kastelána ve Veltrusích

Tamní kastelán Libor Knížek je veselý člověk, pro kterého je jeho povolání zároveň životním posláním a svoji práci má velmi rád.

Jak ovlivnila historie zámku místní obyvatele?

Z hlediska historie to byly většinou nešťastné události. Hořovice hodně utrpěly po Švédských válkách. Bylo to za vlády hraběte Adama z Martinic. Tomuto období vděčí Hořovice za svoje strašidlo, kterým je regent hrabě Jakub Veltrubský.

Proč se z něj stalo strašidlo?

Byl Adamem z Martinic pověřen vypracováním nového urbáře, tedy jakési katastrální knihy, protože ta stará shořela. On při tom podváděl a připisoval si pozemky. A protože v tom sedmnáctém století byla spravedlnost, tak musel za svoje zločiny do pekla. Říká se, že objíždí Hořovice v černém kočáru taženým černým koněm, kterému šlehají plameny a modlí se otčenáš. Vysvobodit ho může ten, kdo se ho nezalekne a společně s tím tu modlitbu v latině dokončí.

Bydlíte přímo na zámku?

Ano, bydlím na zámku. Je to jako když bydlíte v práci. Od nevidím do nevidím. Ráno od sedmi jsem se zedníky na lešení. Od deseti do šesti v pokladně. Je to příjemné, když člověk nemusí dojíždět, ale jste pořád v práci. Neodpočinete si. Ani když máte volno, protože z okna vidíte, že zámek něco potřebuje. Jedině odjet.

A jaké jsou vaše pokoje?

Pokoje mám velké, kde jsou čtyři a půl metru vysoké stropy. Takže v zimě musím víc topit, a když se to vytopí na osmnáct stupňů, tak jsme všichni šťastní, že je teplo. Teď je tam zase horko, protože to je pod střechou, pod půdou.

Neděsí vás některé zvuky?

Dům různě pracuje, ale já jsem tu už patnáct let, tak myslím, že všechny dveře, všechna okna a všechny schody mám už v uchu.

Proč jste se rozhodl být kastelánem?

Devět let jsem pracoval na zámku ve Veltrusích jako zástupce kastelána. Pak byl vyhlášen konkurz na Hořovice, který jsem vyhrál. Jinak za to můžou rodiče, protože procházím z Veltrus a oni mě celé dětství vozili kolem zámku. Říkal jsem, že kdyby mě vozili kolem banky, tak jsem mohl mít lepší zaměstnání.

Změnil byste svoji práci?

Nikdy jsem nic jiného nedělal, tak nemůžu posoudit. Začínal jsem jako průvodce, pak jsem postoupil na pokladního. Dělal jsem správce depozitáře, zástupce kastelána.

Jakou máte letos návštěvnost?

Letošní sezona je lepší než ta loňská, což je zaviněno tím, že loňská byla hodně špatná. Už je to lepší, trochu se nám změnilo složení návštěvnosti.

Co se stalo?

Přestaly nám jezdit školní zájezdy v květnu a červnu. Před dvěma lety ministerstvo školství udělalo vyhlášku, že učitelé si museli nadělávat zameškaný čas. Takže ze dne na den nám zmizely školní zájezdy. Teď se to trochu zlepšilo. Byla to pro nás velká rána, protože naše expozice máme zaměřené na dětského návštěvníka, a když nám vypadly školy, tak to bylo třeba pět tisíc lidí.

Ale rodiny s dětmi pořád chodí, ne?

Nevím, proč, ale také přestaly chodit. Možná je to tím, že tu není úplně taková rekreační oblast jako například Křivoklátsko. Možná až se zpřístupní Brdy, bude to lepší. Ale zase chodí více dvojic, buď starší, nebo naopak ti mladší, které ještě nemají děti. Přes léto tu máme příměstské tábory. Něco málo cyklistů, které většinou šlapou sem a koupí si turistickou známku. Ale lepší se to.

Čím lákáte návštěvníky?

V červenci jsme tu měli divadelní noční prohlídky. Koncem srpna tu bude Hradozámecká noc včetně koncertu Radima Schwaba. A v září od 6. do 14. bude akce, která je věnovaná kuchyni. Jmenuje se to Dny zámecké kuchyně na zámku v Hořovicích.

O čem to bude?

Bude se vařit podle starých receptů a budou tam nejrůznější ukázky, jak se prostíralo nebo kolikrát denně jedli, protože to nebyly takové denní opulentní hostiny, které známe z pohádek. Nám se dokonce dochoval i zámecký jídelníček. Víme přesně, že chudáci malé princezny a princové byli neustále terorizováni dušenou zeleninou a špenátem nebo sladkou rýží.

Mohou lidé 
i něco ochutnat?

Celý týden budeme vařit v zámecké kuchyni, takže kamna a uhlí. Já moc vařit nebudu, to bychom se nenajedli. Ale bude tu paní, která se věnuje sbírání receptů a je to profesionálka v tomto oboru. Připraví nám vzorky jídel podle starého jídelníčku.

Říkal jste, že pomáháte i na lešení, co všechno opravujete?

Loni na podzim jsme začali rekonstruovat a oprava je naplánovaná do roku 2017. Dostali jsme se dokonce do dotačního programu ministerstva kultury na opravu zámeckých střech. Střechy sice prošly v sedmdesátých letech opravou, ale díky nekvalitnímu materiálu tam opět zatékalo. Takže jde o kompletní výměnu krytin, laťování a výměna střešních konstrukcí.

Na které etapy je rekonstrukce rozplánovaná?

Teď děláme dvě střechy na západním a na jižním křídle. Přes zimu začneme stavět velké lešení na schodišti. Bude probíhat restaurátorských průzkum stropní fresky. Potom postavíme na střechu hlavního sálu další provizorní střechu. Střecha se rozebere, protože k fresce se nedá jinak dostat, než vrchem.

To není moc jednoduché?

Bude to technicky náročnější. A není to jen pro tesaře a pokrývače, ale jsou tu i restaurátoři. Freska je zajímavá práce. Pokud víme, nikdy restaurovaná nebyla, takže se těšíme, že se objeví přesná datace nebo bychom se dozvěděli, kdo ji namaloval. Bude to trochu náročnější pro návštěvnický provoz, ale chtěli bychom mít neustále otevřeno.

Jinak lidé mohou navštívit zahradu?

Ano, pokud by se zavřelo, tak máme ještě zahradu. Prochází také dlouhodobou rekonstrukcí. Vysázeli jsme růže a obnovili jsme bazén zatím ještě bez vody. Postavili jsme repliku původního zahradního pavilonu. Letos se chystáme rozšířit cesty a rádi bychom vrátili do parku původní sbírku okrasných bylinných a dřevinných pivoněk, které tu měla poslední paní kněžna.

Obnovujete i sochy?

Loni byli restaurováni hesenští lvi na vstupní bráně. Zkoušíme nejrůznější zakrývání na zimu proti sněhu a ledu. Některé sochy mají speciální pokrývky na míru ušité 
v Brně, kde dělají stany a větrovky pro horolezce. A naše sochy z toho mají ušité své bundičky. Lvi mají dřevěné rozkládací boudičky, ve kterých přes zimu bydlí.

Jezdí k vám také filmaři?

V loňském roce se točilo poměrně hojně. Letos kvůli střechám to tolik není. Zatím jsme měli deset poptávek, většinou to byly reklamy. Loni jsme měli hodně filmování. Nova tu točila novou řadu seriálu Expozitura. Hrajeme tam Lány. Česká televize tu točila České století a byly to opět Lány.

To jste si tak podobní?

Když se točí Lány zevnitř, tak jsme to buď my, nebo Arcibiskupský palác.

Ve kterých filmech můžeme ještě vidět hořovický zámek?

Třeba teď jsem viděl, že se 
v televizi mihla Dynastie Nováků, kde je hořovický zámek. V Ranči u zelené sedmi hraje zámek. Z pohádek se tu točila Princi a já 2 a Kouzelná tetička Valentýna. Potom seriál Druhý dech.

Mají lidé zájem se u vás brát?

Zájem o svatby trochu poklesnul. Nemyslím si, že je to jenom u nás, ale všude. V podstatě od dubna do října máme každou sobotu nějakou svatbu. Bývalo to i sedm svateb denně, teď jsou to tak čtyři. Přibyly nám svatby i v zahradě. Lidé se berou v zámecké kapli nebo v parku před javorem.

Jaké je vaše nejoblíbenější místo na zámku?

Je to večer, když jdu kolem deváté venčit psa. Sednu si do parku, koukám na hvězdy a nikoho živého nevidím. To je moje nejoblíbenější místo. Člověk ale musí svoji práci dělat rád, protože pětadvacet let dělat s lidmi…

Na co se nejvíce těšíte?

Vždycky má člověk nejradši to nejnovější, takže se těším, až doděláme střechu. Čeká nás rekonstrukce elektriky a začneme malovat a tapetovat. Pak se vrhneme na tři místnosti, kam prodloužíme prohlídkovou trasu. Právě vytipováváme nábytek a dáváme restaurovat obrazy, abychom to tak do třech let stihli zpřístupnit. Vybíráme látky a závěsy. Takže to je hezká práce, než po průtrži mračen, když tu lítáme s kbelíky.

Zámek Hořovice- Zámek postavil ve vrcholně barokním slohu Jan František, hrabě z Vrbna a Bruntálu. Pánové z Vrbna tu pobývali po šest generací. V roce 1852 do Hořovic přichází nová šlechta v podobě Friedricha Wilhelma, knížete
z Hanau. Jeho potomci tu zůstávají do roku 1945, kdy byl zámek na základě takzvaných Benešových dekretů zestátněn.

- První okruh představuje reprezentační prostory. Je tam hlavní schodiště, velký sál, kaple a další zařízené salóny.

- Druhý okruh představuje soukromý byt posledních majitelů z období první republiky. Jsou tam soukromé místnosti, jako ložnice, koupelna, přípravna jídel a pokoj bratra pana knížete, který byl pilot a zahynul 
v roce 1932 při leteckém neštěstí. Jsou tam různé památky, například jeho overal nebo trosky letadla.

- Třetí okruh je určený nejen pro děti. Nese název Hry a hračky malých aristokratů. V jedné části jsou holčičí panenky a pokojíčky pro panenky. 
V klučičím oddělení jsou hry, vojáčci, deskové hry, karty, šachy, domácí pokojová střelnice, laterna magika. Pohyblivé hračky ve třetí části reprezentuje velký model kolejiště firmy Märklin z počátku dvacátého století. Jsou tu nosítka pro princezny z pohádky Šíleně smutná princezna i sáňky k ježdění po ledu z roku 1742.

Oprava zámku v Hořovicích je pod přísným dohledem památkářů i stavařů

Začala rozsáhlá rekonstrukce zámku Hořovice. Náklady na opravy dosahují 25 milionů korun a práce potrvají do roku 2017. „Započalo se s renovací střechy a krovové konstrukce zámecké budovy, nutná je též sanace od dřevokazné houby. Kromě střech a statiky se opravy dočká i většina fasád," upřesnila za Národní památkový ústav Jana Hessová.

Jak dále uvedla, nejnáročnější budou rozsáhlé restaurátorské zásahy na štukovaném stropě Hlavního sálu a na barokní fresce hlavního schodiště, která bude restaurována poprvé od svého vzniku před téměř třemi stoletími.

Obnova střech a fasád je financována pomocí dotačního titulu Správa majetku ve vlastnictví státu. V současné době se pokládá nová krytina na západním křídle zámecké budovy a opravují se štukové maskarony nad okny na této části fasády. Opravy jsou pod přísným dohledem památkářů i stavařů.

Nejbližší kulturní akcí na zámku Hořovice je Hradozámecká noc, kterou si lidé užijí v sobotu 30. 8. s koncertem Radima Schwaba. Představitel hlavní role muzikálu Fantom opery, jehož premiéra se uskuteční 13. září, zazpívá to nejlepší z muzikálů. Speciálním zpestřením koncertu bude vystoupení Libora Knížka, kastelána zámku Hořovice.

Zámek v Hořovicích je jeden nejvýznamnějších objektů ve středních Čechách a tomu odpovídá i jeho ochrana, v roce 2001 byl prohlášen za Národní kulturní památku. Nedávno zde byla dokončena revitalizace parku včetně zahradního altánu, nově zrekonstruované vodárny a bazénu.