Dalšími soupeři Okamury ve středních Čechách budou občanský demokrat a exministr zemědělství Petr Bendl či bývalý poslanec KSČM Stanislav Grospič.

V Olomouckém kraji bude stát na prvním místě kandidátky hnutí Úsvit dosavadní poslanec Radim Fiala, který se do Sněmovny původně dostal za ODS, ale vystoupil z ní. V Královéhradeckém kraji povede kandidátku také dosavadní poslanec Jiří Štětina, který se v minulém volebním období dostal do Sněmovny za Věci veřejné. Také v Ústeckém kraji se na prvním místě ocitl bývalý poslanec VV David Kádner.

Vedení VV v pondělí rozhodlo, že nepůjde do voleb samostatně, ale že někteří jeho členové podpoří hnutí Úsvit a budou za něj kandidovat. Okamura odhadl, že z celkem asi 400 kandidátů hnutí jich čtyři nebo pět budou členové VV. Mohl by mezi nimi být i šéf VV Vít Bárta. Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který kandiduje jako lídr ODS v Plzeňském kraji, je podle Okamury „gauner s populární tvářičkou". Ve volbách má mít vhodného protikandidáta, řekl k možnému Bártovu angažmá.

Na Vysočině bude lídrem hnutí Úsvit šéfredaktor zpravodajství Hitrádia Vysočina Martin Lank a v Moravskoslezském kraji živnostník Karel Fiedler. V Karlovarském kraji povede kandidátku režisér Pavel Ries, který vešel do povědomí hlavně svojí snahou o záchranu lázní Kyselka. Ve Zlínském kraji bude jedničkou Jaroslav Holík.

Zákon o obecném referendu

Okamura očekává, že jeho poslanci budou po volbách čelit od ostatních stran vydírání, pomluvám i křivým obviněním, a proto prý vybral lidi, kteří budou schopni takovému tlaku odolat. Ujistil, že jeho hnutí nebude kandidovat v žádné koalici. Výkonná rada hnutí podle něj neschválila spolupráci s NS-LEV 21 Jiřího Paroubka.

Podle předsedy národních socialistů jde o rozhodnutí „o nás bez nás". „Chtěl bych jasně říci, že nikdy nedošlo k jednání na oficiální úrovni, které by se zabývalo otázkou spolupráce. Vlastně nedošlo nikdy k žádnému oficiálnímu jednání," reagoval Paroubek.

Okamurovo hnutí chce například prosadit prezidentský systém, odvolatelnost politiků, trestní a hmotnou odpovědnost soudců a státních zástupců. Klíčovým bodem programu, z něhož není ochoten ustoupit, je podle něj zákon o obecném referendu.

Kraj - lídr kandidátky
Středočeský Tomio Okamura
Olomoucký Radim Fiala
Královéhradecký Jiří Štětina
Ústecký David Kádner
Vysočina Martin Lank
Moravskoslezský Karel Fiedler
Karlovarský Pavel P. Ries
Zlínský Jaroslav Holík