„Chtěli jsme prostory tak trochu otestovat a malinko navnadit na to, jak bude letecké muzeum vypadat, až bude zahájen ostrý provoz," vysvětlil nečekanou akci předseda Nadačního fondu letadla Metoděje Vlacha Vladimír Handlík.

Proto se do objektu na mladoboleslavské letiště sjelo několik desítek lidí, tak či onak spjatých s létáním. Hlavní postavou odpoledne byl Tomáš Lednik, paragladista, který dostal cenu jako první i jako poslední.

Z rukou předsedy poslanecké sněmovny Jana Hamáčka totiž převzal cenu pro nejlepšího sportovce Letecké amatérské asociace pro rok 2013.

„Kolegové paraglidisté na mě možná koukají skrz prsty, protože moje disciplína je hodně specifická. Nicméně jsem rád, že i tímhle oceněním jim mohu ukázat, že si zaslouží respekt," radoval se český reprezentant, který na Světových sportovních hrách v Cali získal minulý rok v srpnu stříbrnou medaili v paraglidingové přesnosti přistání.

V průběhu odpoledne přebralo ocenění dalších sedm sportovců, od motorových paraglidistů přes letecké modeláře a plachtařský oldtimer klub až po balónáře. Nejen přítomní novináři byli však zvědaví především na to, jak bude vypadat expozice leteckého muzea, o níž se dosud jen spekulovalo.

„Představujeme si, že v podobném duchu by to tu mělo fungovat i v budoucnu. Definitivní otevření je v plánu někdy na podzim, maximálně na přelomu roku," uvedl Luděk Beneš, ředitel Muzea Mladoboleslavska, pod nějž bude letecké muzeum spadat.

Vladimír Handlík pak dodal, že kromě exponátů by mělo muzeum nabízet i prostory pro nejrůznější akce. „Ideální by bylo, pokud by se podařilo udělat z muzea jakési interaktivní centrum, které dokáže prostory variabilně využít k rozmanitým akcím," uvedl.

Každopádně by ale interiér měl hostit minimálně desítku exponátů historických letadel, které jsou v majetku Nadačního fondu letadlo Metoděje Vlacha.