Rodiče mohli menší děti k očkování proti covidu-19 hlásit od neděle 12. prosince večer. Za první hodiny a pondělí se přihlásilo zhruba 9000 dětí. Objednaných 300 000 dávek vakcíny pro děti od firmy Pfizer/BioNTech dorazilo do Česka v úterý.

Ve středu dostalo vakcínu 75 dětí ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze, která zahájila očkování jako první. Naprostá většina dětí pak byla očkována v nemocničních očkovacích centrech. Nejvíc jich podalo očkovací místo v Kongresovém centru na pražském Vyšehradě (647) a na očkovacím místě Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (404), která provozuje centrum bez registrace v obchodním centru na Černém Mostě.

Ilustrační foto.
Dvě stovky Středočechů s koronavirem zemřely během necelého měsíce

Kromě pediatrů, kterých zatím očkuje asi jedna třetina, mají rodiče pro své děti k dispozici i očkovací centra, kde je přítomen dětský lékař. Ve středních Čechách jsou tři - v Příbrami, Jirnech a Nymburce. V Praze potom 10 - mimo jiné v nemocnicích v Motole, v Krči a na Vinohradech, případně centrum na Vyšehradě.

Za očkováním menších dětí proti covidu-19 minulý týden do Prahy přijely i rodiny z Brna, z Liberecka nebo Středočeského kraje. Zájem nechat je očkovat první den, kdy je to možné, měly desítky rodičů. Fakultní Thomayerova nemocnice v pražské Krči, která začala očkovat hned druhý den po dodání dětské vakcíny, na tento týden raději navýší kapacity až na dvojnásobek.

Potravinová banka pro Prahu a Středočeský kraj.
Covid přináší i hlad: potravinové bance výrazně přibylo odběratelů

"Zájem je velký, protože i ta věková skupina je poměrně veliká," řekla první očkovací den místopředsedkyně České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Hana Cabrnochová, která děti v krčské nemocnici očkovala. Rodiče, kteří s dětmi do Prahy přijeli z jiných regionů, si podle ní často stěžovali na to, že u nich není očkování dostupné.

V rodinách, které novináři při čekání po očkování oslovily, byly menší děti často posledním členem, který ještě očkovaný není. "Nechali jsme hned v létě očkovat staršího syna a máme s tím dobrou zkušenosti. Byl na třech táborech, kde se vždycky nějaké dítě nakazilo, a nikdy to nechytil. Ani později ve škole," řekla například maminka desetiletého Kuby.