I kvůli těmto důvodům nákladní kamiony už občané v Říčanech nechtějí. Rozhodli o tom v hlasování Řídím Říčany. Velká auta ruší okolí nadměrným hlukem, ničí silnice, zhoršují životní prostředí a ohrožují bezpečnost na silnicích. Lidé chtějí také zajistit bezpečné cesty do škol a vyřešit chátrající budovu bývalého kina. O svůj názor se podělilo 608 lidí, kteří přispěli celkem 2362 plusovými a 829 minusovými hlasy.

Omezit průjezd kamionů městem Říčany si přeje 447 obyvatel. Pouze šesti hlasujícím náklaďáky na říčanských ulicích nevadí. Město Říčany jsou tranzitním místem, kterým projíždí velké množství vysokotonážních aut. Výsledkem je nadměrný hluk, poškozené komunikace, horší stav životního prostředí, dopravní zácpy a ohrožení bezpečnosti.

Pod zátěží „tiráků" trpí především hlavní říčanské tahy – ulice Černokostelecká, Říčanská, 17. listopadu a Široká. „Chtěl bych předložit na únorovém jednání zastupitelstva usnesení, kterým bychom požadovali úplný zákaz tranzitu kamionů po dálničním přivaděči k Říčanům a dál směrem do Pacova," komentuje výsledky místostarosta Zdeněk Hraba (Klidné město).

Vedení města nyní zvažuje kupříkladu i zavedení nízkoemisní zóny. Odklon kamionové dopravy z Říčan by do budoucna měla vyřešit plánovaná dostavba silničního okruhu kolem Prahy.

Problematická doprava před školami

Červeně označený přechod pro chodce v Říčanech.Hlasující považují za problematickou i dopravu před říčanskými školami. Zajistit bezpečné cesty do škol požaduje 275 lidí. Rodiče mají strach o své děti, které se na cestě do školy často nevyhnou přechodům po frekventovaných silnicích nebo komunikacím bez chodníku. Navíc okolí škol v ranních i odpoledních hodinách trápí velké kolony aut, kde hrozí nebezpečí nehod.

Do školy je možné chodit pěšky nebo přijet na kole či koloběžce. „Takové formy dopravy chceme určitě podpořit například formou vyhrazených pruhů či zón pouze pro kola a pěší. Také hledáme možnosti, jak zamezit nebezpečným dopravním situacím. Na červeně označených přechodech zesílí dozor městská policie. Jednáme i o parkovacích zónách, snížení rychlosti na 30 kilometrů za hodinu či omezení vjezdu ke školám," řekl starosta města Vladimír Kořen (Klidné město). Ulehčit dopravním zácpám by mohly i školní autobusy, které by děti do školy svážely.

Bývalé kino a nedostavěná věznice

Budova bývalého kina v Říčanech.Na třetím místě skončil s 217 hlasy problém spojený s nevyužívanou budovou kina na Komenského náměstí. Chátrající kino přestalo fungovat v roce 2006 a doposud se nenašlo vhodné využití. V případě získání dotace je jedním z řešení komplexní přestavba na spolkový dům.

Ještě více lidí než nefungující objekt kina chce vyřešit oblast bývalé věznice. Nevzhledná konstrukce plánované věznice však nevadí 50 lidem z celkových 252 hlasujících. Nejednoznačně dopadly projekty vybudování relaxační zóny a podpory sociálního bydlení.

V pořadí už sedmé hlasování Řídím Říčany probíhalo od 1. listopadu 2015 do 6. ledna letošního roku a vycházelo ze seznamu, který sestavila veřejnost spolu s úředníky a vedením radnice. Do ankety se zapojilo 608 obyvatel s trvalým pobytem v Říčanech starších 15 let. Pro vítěznou možnost hlasovalo 75 procent voličů.

Čtěte také: Díky za život, vzkazuje řidič autobusu z Říčan