„Nadchlo nás to tak, že jsme ještě v prosinci stihli za pomoci Václava Veselého uspořádat nultý ročník zimního promítání pro děti s názvem Čekání na Ježíška. Tím jsme se ujistili, že technicky promítání zvládneme a rozhodli jsme se, že do toho jdeme," řekl Jan Baťha.

Kino se ale nevrátí do prostor parku pod Vlašským dvorem, kde byly projekce v minulosti. Dvojice nadšenců pro něj našla místo v lese naproti komplexu kasáren na Žižkově, kde kdysi bývalo vojenské letní kino.

„Chtěli jsme, aby projekce byly co nejvíce v přírodě. Oslovili jsme proto majitele pozemku a jeho reakce byla velmi pozitivní. Hned na jaře jsme tak za pomoci kamarádů začali areál upravovat," dodal Baťha.

Internetová kampaň

Spolu s úpravou areálu odstartovala i internetová kampaň, ve které mohli sami budoucí diváci sledovat, jak postupuje příprava kina a hlavně vybrat film, který 26. června odbude kinu jeho premiérů.

Z nabízených snímků Okresní přebor: Poslední zápas Pepika Hnátka a Pařba ve Vegas nakonec uspěl druhý jmenovaný, a to s jasnou převahou. Z 484 hlasů jich Pařba ve Vegas dostala 296, což je přes 61 procent.

Již teď je jisté, že promítání komedie o partě kamarádů, která to „trochu" přežene při loučení se svobodou a kromě dalších katastrof uprostřed Las Vegas ztratí i samotného ženicha, nezůstane bez zájmu.

Na facebookovém profilu prvního promítání, které bude zdarma, již svou účast potvrdilo přes 270 návštěvníků. Organizátoři se toho čísla ale neobávají. „V areálu bude 100 míst k sezení a prostor bude i pro diváky, kteří si budou chtít film užít tradičně na dece," podotkl Jan Baťha.

Limitovaná nabídka

V posledních letech letní kina ve městech zanikají. Důvodem toho jsou hlavně technické parametry nových digitálních snímků a také práva, která omezují výběr programu. I kutnohorské letní kino je tak v nabídce filmů limitováno.

Má na výběr pouze z titulů, na které distribuční společnosti vlastní práva pro veřejné projekce a zpravidla se jedná o filmy, které již v multiplexech a kinech proběhly. „I tak můžeme vybírat z více než tisíce filmů. Máme uzavřené smlouvy s největšími distribučními společnostmi," zdůraznil Baťha.

Za celé léto by se mělo uskutečnit sedm promítání. Může jich být ale i více. Záleží na počasí a také na zájmu diváků. Kromě Pařby ve Vegas je připraven i Lesní duch z roku 2013. Na své si přijdou i milovníci romantiky. Chybět ale nebude ani dokument, který potěší nejen milovníky motocyklů.

Na velmi dobré cestě totiž jsou podle organizátorů jednání o poskytnutí práv na projekci filmu Road. Dokumentaristický snímek z roku 2014 vypráví o životě rodiny Dunlopů a nebyl doposud promítán v žádném kině v Čechách. Ve světě však zaznamenal velmi kladnou odezvu, a to i díky komentáři v podání slavného herce Liama Neesona.