Podle obhájce ale obžaloba stojí na dohadech; chybí konkrétní důkazy, obsahuje rozpory a nelogičnosti. „Například stíhá MUDr. Ratha za přijetí úplatků od zástupců stavební firmy a zdravotnických firem, ale ti za podplácení hejtmana stíháni nejsou. Obžaloba tvrdí, že ministerstvu pro místní rozvoj vznikla škoda ve výši 200 milionů, ale ministerstvo tuto škodu přihlásilo s podmínkou, pokud tuto částku od EU nedostane," napsal právník.
Také podle něj není zřejmé, kdo měl dostat údajné úplatky a za co. Tvrzení vyšetřovatelů prý nejsou podložená důkazy. „Schází zmapování toku finančních prostředků, které měly být použity jako úplatky, a to zejména jejich uložení či použití obviněnými. A to i přesto, že obvinění byli důsledně policií sledováni a odposloucháváni po dobu více než šesti měsíců," dodal Jelínek, jemuž není jasné, zda údajné úplatky měly být určeny přímo Rathovi, nebo na financování politické kampaně. Divné je i to, že firmy prý měly na úplatcích vyplatit víc, než si vydělaly.
Středočeský krajský soud bude v následujících týdnech rozhodovat, zda námitky obhajoby přijme a vrátí případ k dopracování státnímu zastupitelství. V opačném případě bude následovat soudní jednání; začátek hlavního líčení lze očekávat koncem července nebo počátkem srpna.
Rath podle obžaloby přijal úplatky ve výši 16 milionů korun za to, že zmanipuloval zakázku na opravu buštěhradského zámku a zasahoval do soutěží na nákup zdravotnického vybavení nemocnic Středočeského kraje. Původně prý žádal přes 22 milionů, policisté ho ale zadrželi dříve, než stačil vše převzít. Poslanec, který je již přes rok ve vazbě; obvinění od počátku odmítá.
Za únik snímků pokuta 50 tisíc
Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) potvrdil Vězeňské službě ČR pokutu 50 000 korun v souvislosti s únikem fotografií vazebně stíhaného poslance Davida Ratha. Do vězeňského informačního systému, a tedy i k osobním údajům vězňů, měli podle ÚOOÚ nesprávně přístup všichni zaměstnanci. Včera to oznámila mluvčí úřadu Hana Štěpánková. Fotografie vazebně stíhaného Ratha i jeho sedmi spoluobviněných z věznice v Litoměřicích se loni objevily v bulváru. V souvislosti s únikem snímků odvolal tehdejší ředitel Vězeňské služby Jiří Tregler ředitelku odboru informatiky Lenku Stupkovou.Za nesprávné nastavení přístupových práv ve vězeňském informačním systému (čehož využili dva zaměstnanci, kteří měli k záznamům přístup, a neoprávněně předali fotografie tisku) uložil ÚOOÚ Vězeňské službě ČR pokutu, Vězeňská služba se ale proti tomuto rozhodnutí bránila podáním rozkladu. Předseda úřadu Igor Němec však nyní tento rozklad zamítl.