Podle odhadu starosty Petra Jenšovského to nejspíš dopadne spíše demolicí a stavbou nových prostor. „Dům ovšem není vhodný na to, aby se na něm udělala nástavba," soudí starosta.

Proto se bude obecní úřad po 13 letech a několika provizorních působištích na různých místech po obci stěhovat zpátky na faru, kde kdysi ještě jako národní výbor sídlil. „Nevím, jestli to bude definitivní, ale na určitou dobu určitě na faře budeme muset být," říká starosta.

Na faře se musí vytvořit zázemí, problémem je například absence sociálního zařízení. Fara byla opatřená pouze prevétem, jak jej známe ze starých hradů a zámků. „Takže v místech, kde jsou přivedené sítě, přistavíme drobnější sociálku, v předních místnostech uděláme kanceláře a knihovnu," uvedl Petr Jenšovský.

Dotace na nová okna

Aktuálně chce obec také využít starší projekt, s nímž v roce 2008 žádala o dotaci, a pustit se do výměny oken. Pokus získat příspěvek nyní obec zopakuje a věří, že úspěšněji.

Pod pojmem fara si většinou představíme menší budovu. Ta tuklatská je ovšem rozlehlý objekt, navíc díky své neobvyklé architektonické formě unikát, který nemá v daném prostředí obdoby. Užitou půdorysnou dispozicí zapadá spíše do typu centrálních zámeckých staveb typu Veltrusy.

Dodnes ji v některých turistických průvodcích najdeme nepřesně uváděnou jako zámeček. Vzhledem k velikosti a architektuře se ovšem nelze divit.