„Zdejší zdroje mají svá omezení, a to jak v množství, tak především v kvalitě vody. Proto se uskutečnil tento projekt," vysvětlil Petr Digrin, starosta Mníšku. Region má podle něj 15 až 20 tisíc spádových obyvatel a každá druhá obec má kapacitní či kvalitativní problém s vodou. Zatím je vodou z Želivky zásobeno asi 10 tisíc lidí.

DALŠÍ VESNICE SE CHTĚJÍ PŘIPOJIT

Výstavba více než 20 kilometrů dlouhého potrubí, dvou vodojemů a tří čerpacích stanic stála 220 milionů korun. Částku 130 milionů pokryla státní dotace, uhrazení zbylé sumy si mezi sebe rozdělily zapojené obce. Za poslední desítky let jde v regionu o největší investici po výstavbě rychlostní silnice R4, nyní dálnice D4.

Podle Digrina začal na přelomu dubna a května odebírat pražskou vodu prakticky celý Mníšek pod Brdy, Nová Ves a Čisovice, další obce se postupně přidávají. Do budoucna by se chtěly připojit i Klínec nebo Trnová, v nichž hygienici v poslední době kvůli zvýšenému množství bakterií zakazovali používat pitnou vodu.

Zavést do regionu kvalitnější vodu z Želivky není nový nápad. Myšlenka o vybudování potrubí se zrodila už v roce 1989, první verze projektu začala vznikat kolem roku 2000.

Z PĚTKY SE STALA DEVÍTKA

Tehdejší plán ale počítal s jiným vedením a týkal se jiného okruhu obcí. Směřoval jednou větví více na Řevnicko a konec byl podobný. Na projektu se však kolem roku 2002 přestalo pracovat a časem propadlo i územní rozhodnutí.

Nová podoba se začala rýsovat v roce 2008. Nakonec se celý investorský svazek obcí výrazně zvětšil. „Z původních pěti obcí na devět," doplnil Digrin. Přivaděč se stavěl od září 2014, práce skončily letos v únoru.

Nový vodovodní přivaděč z Želivky nedávno vybudovaly také obce na Benešovsku. Předchozí byl 40 let starý a z poloviny zkorodovaný. Díky vyšší kapacitě bylo možné k Želivce připojit i Sedlčany na Příbramsku, které byly v minulosti odkázány na vlastní zdroje.

Želivka získává vodu ze Švihova. Tento zdroj ze 74 procent zásobuje hlavní české město.

Čtěte také: Dva dny cvičení v Mníšku pod Brdy prověřily výdrž a výkon záchranářů