Nejvyšší správní soud na začátku března zamítl kasační stížnost ministerstva životního prostředí proti rozsudku, který umožňuje rozšíření Letiště Vodochody. „Neshledáváme ten rozsudek jako spravedlivý vůči obcím a jejich obyvatelům," uvedl Holeček. Další schůzku mají zástupci obcí plánovanou za měsíc, do té doby podle něj budou plnit dílčí úkoly, na kterých se dnes dohodli.

Čtěte také: Soud zamítl kasační stížnost MŽP kvůli Letišti Vodochody

Ministerstvo prý nepostupuje podle zákonů 

Ministerstvo životního prostředí už minulý rok rozhodlo, že znovu projedná posudek vlivu na životní prostředí pro rozšíření letiště. Ten je hotový od roku 2013, ale v roce 2014 ho ministerstvo zrušilo pro údajné chyby. Tento postup považuje vedení letiště za nezákonný.

Podle ředitele letiště Martina Kačura ani teď ministerstvo nepostupuje podle platných zákonů, protože posudek ještě stále neuznalo platným. Tento postup brání, aby vedení letiště mohlo požádat o územní rozhodnutí, které musí mít před vydáním stavebního povolení. „Pro mě je teď nejdůležitější, aby ministerstvo už konečně rozhodlo," řekl ve čtvrtek Kačur.

Letiště má odbavovat ročně až 3, 5 milionů cestujících 

Na základě závazného stanoviska pak může dodat aktuální studie, například hluku a dopravy pro krajskou hygienu. Ty nesmí být starší devíti měsíců. To znamená, že ty, které byly hotové v roce 2014, už neplatí.

Letiště, které patří pod skupinu Penta, má v budoucnu odbavovat ročně až 3,5 milionu cestujících hlavně nízkonákladových aerolinií, nepravidelných a soukromých letů. Investice mají dosáhnout asi tří miliard korun, s jeho provozem může vzniknout až 3000 pracovních míst.