VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O prázdninách má benešovská transfuzní stanice o dárce nouzi

Benešov - Transfuzní a hematologická stanice Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov se o prázdninách potýká s nedostatkem dárců, kteří věnují svou krev lidem, jež jí nutně potřebují. 

30.7.2014
SDÍLEJ:

Benešovská transfuzní a hematologická stanice zásobuje krví i okolní nemocnice.Foto: Martina Křečková

Přestože v průběhu letních měsíců funguje podobně jako v jiných částech roku, v červnu a v červenci klesají odběry přibližně o polovinu.

„To je samozřejmě dáno tím, že v létě jezdí naši dárci na dovolené a podobně," vysvětlil primář benešovské transfuzní a hematologická stanice Vladimír Bouček s tím, že nemocnice si i tak s vlastními zásobami krve vystačí. Nicméně provoz je zajišťovaný bez významnějších rezerv.

„Ale v každém případě si nemusíme krev nikde půjčovat. Dokonce se nám podařilo v červenci realizovat navíc jeden mimořádný odběr krve, a v srpnu bychom to chtěli zopakovat," zdůraznil Vladimír Bouček.

Ani věk dárců se nemění

Nejenže transfuzní stanice dokáže pokrýt potřeby benešovské nemocnice, ale je schopna i v tomto období plnit své závazky vůči partnerským nemocnicím, to znamená standardně pokrývat jejich potřeby.

„Co se týká počtu ,prázdninových' dárců letos a v letech předchozích, tak se dá říct, že jsou stejné. Žádný pokles nebo nárůst jsme nezaznamenali. Obdobné je to i s věkovou kategorií dárců. Také ona se nijak nemění," uvedl primář benešovské transfuzky.

Zásobu krve potřebují v transfuzní a hematologické stanici v letních měsících ještě více, než jindy v roce. V tomto období se stává více úrazů, lidé si na dovolených způsobují různé pády nebo je vyšší počet dopravních nehod.

Přijďte darovat krev

„V této souvislosti bychom chtěli vyzvat naše dárce, aby i v měsíci srpnu přišli darovat krev v co největším počtu. Jsme připraveni a budeme velmi rádi, když přijdou darovat krev, a za to jim také velmi děkujeme," dodal Vladimír Bouček.

Benešovská transfuzní a hematologická stanice má zatím krve dost. Co když ale zásoby dojdou?
V tom případě musí požádat o pomoc některou z pražských nemocnic.

Jak ale řeší případ, když potřebnou krev nemají ani v jiných ústavech?
Transfuzka má v evidenci zapsaných několik tisíc dárců, na které má v převážné většině mobilní telefonní číslo, takže jim v případě opravdu veliké nouze může zavolat.

Autor: Martina Křečková

30.7.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení