„Očkovaná nejsem, ale děti jsem očkovat dala," uvedla Jana Sýkorová z Benešova s tím, že i ona o vakcinaci uvažuje. Zatím se ale nepřiměla lékaře za tímto účelem navštívit.

„Jsem očkovaný. Přeci jen, už je mi přes sedmdesát let, takže jakákoliv nemoc u mne může mít katastrofální následky," nechal se slyšet Miroslav Král z Prahy, který tráví většinu roku na své chatě v Krhanicích.

A jaký mají názor na očkování proti chřipce, jak pediatři, tak praktičtí lékaři? Myslí si, že je zájemců o očkování dostatek, či naopak? A čím to je?

Důvody nezájmu o očkování

„Podle mých zkušeností bych řekl, že zájem o očkování, co se týká naší populace, je skoro nedostatečný. Když porovnám zájem lidí v zemích na západ od nás, tak je procento očkovaných daleko vyšší," zkonstatoval týnecký pediatr Josef Zemánek, který si to vysvětluje tím, že lidé ne vždy dostávají kvalitní informace o očkování.

Dalším důvodem je podle Josefa Zemánka i to, že ne pokaždé se podařilo vybrat očkování, které bylo vhodné pro ten daný virus chřipky, jelikož každý rok se může prý v uvozovkách virus měnit. Tudíž pokud je člověk očkovaný proti něčemu jinému, nemůže vakcína správně fungovat.

„Třetím důvodem je, že maximum protilátek je v těle zhruba za čtyři až pět týdnů po očkování. Takže ve chvíli, kdy se pacient nechá naočkovat týden před chřipkovou epidemií, není ten efekt úplně dostatečný," vysvětlil týnecký pediatr.

„A posledním důvodem může být i to, že je to poměrně složitá očkovací látka, která může mít vedlejší nežádoucí účinky. Takže i z tohoto důvodu nemusí být o očkování takový zájem," míní dětský lékař.

Obavy z nežádoucích účinků

V podobném duchu odpovídala i dětská lékařka Zuzana Zelená z Čerčan. I ona má zkušenost, že o očkování proti chřipce nemají její pacienti příliš zájem. „Jaký je hlavní důvod, netuším. Ale v současné době je všeobecný trend nepovinná očkování oddalovat či rovnou odmítat," uvedla pediatrička.

„Finanční důvod to není určitě, jelikož očkování proti chřipce není nijak nákladné. Ale spíš se lidé obávají nežádoucích účinků, nebo v to nevěří," domnívá se Zuzana Zelená.

Se zájmem o očkování proti chřipce jsou na tom trochu lépe v Ostředku. Jak uvedl tamní praktický lékař Zdeněk Šimbera, v současné době mají oočkováno 150 pacientů, což je asi patnáct procent celkové populace. „Na české poměry je to poměrně hodně, na evropské málo," zhodnotil situaci ostředecký lékař.

Ani poslední dotazovaná lékařka, Irena Krčmová z Postupic nevidí vakcinaci proti chřipce příliš růžově. Ani v její ordinaci se dveře kvůli ní netrhnou. „U nás je zájem tak střední. Většinou jsou to pacienti, kteří se nechávají očkovat každý rok," prozradila praktická lékařka, která připouští, že by uvítala vyšší počet zájemců.

Irena Krčmová vidí jako jeden z hlavních důvodů nezájmu o očkování nedostatečnou informovat. Všude se prý propaguje očkování proti pneumokokům, ale proti chřipce nikde. „Kdyby se tomu média věnovala víc, i zájem by byl větší," je přesvědčená praktická lékařka.