Voliči zde budou vybírat z tisícovky kandidátů do Středočeského kraje. V části Mělnicka a Berounska se navíc rozdělí i senátorská křesla. O přízeň voličů se v prvním kole senátních voleb na Mělnicku utká devět kandidátů a jedna kandidátka do Senátu, na Berounsku pak osm kandidátů. Do krajských voleb jde celkem 1012 lidí.

Na Berounsku nekandiduje žena 

Na volebních kandidátkách je umístěno více mužů než žen. Do kraje jich konkrétně kandiduje sedmdesát procent, zatímco žen jedna třetina. Ještě větší propast mezi muži a ženami pak evidují senátní volby. V nich na Mělnicku kandiduje jediná žena. Na Berounsku žádná.

Jedinou kandidátkou do Senátu je Veronika Vrecionová, současná senátorka za ODS. Nejstarším z jejích konkurentů na kandidátní listině Mělnicka je jednašedesátiletý poslanec Stanislav Huml (ČSSD).

Oberfalzer a Vrecinová obhajují senátorské křeslo

Kolem šedesáti let je většině kandidátů. Nejmladším je pak jednačtyřicetiletý Zdeněk Štefek (KSČM), radní Středočeského kraje. Nejstarším kandidátem na Berounsku je dvaašedesátiletý senátor Jiří Oberfalzer (ODS), nejmladším čtyřicetiletý Miroslav Matyáš (KSČM).

Kromě Oberfalzera a Vrecionové neobhajují senátorské křeslo žádní další kandidáti. Několik kandidátů už ovšem zastává jinou veřejnou funkci. Kromě Štefka a Humla jsou to starosta Mšena Martin Mach (SZ), starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček (za STAN) a starosta Hořovic Jiří Peřina (ČSSD).

Na Mělnicku i Berounsku kandiduje shodně po třech lidech bez politické příslušnosti.

Senátní volby ve Středočeském kraji. Infografika.

Čtěte také: Jan Kubáček: Kandidáti ještě cestou do volebních místností odchytávají voliče