Opozice Peteru nepodpořila. Poukázala na to, že je spojen s érou bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), souzeného kvůli korupci, kterému dělal náměstka, a je zodpovědný za stav, do nějž se kraj dostal v uplynulých letech.
Petera, který neměl protikandidáta, po zvolení prohlásil, že jeho cílem bude dál plnit volební program ČSSD a zajišťovat další rozvoj Středočeského kraje. Ve veřejné volbě pro něj hlasovalo 36 zastupitelů, sedm bylo proti a šest se zdrželo.
Statutárním zástupcem hejtmana zastupitelé následně zvolili dosavadního náměstka pro školství Milana Němce a místo Řiháka v radě zasedne bývalá hejtmanka Zuzana Moravčíková, které ČSSD svěřila nově vytvořenou funkci náměstkyně pro investice a veřejné zakázky. Oblast dopravy, kterou měl Petera na starosti jako náměstek, zůstane hejtmanovi.
Návrh opozice neměl podporu
Opoziční ODS podmínila zvolení Moravčíkové odvoláním hejtmanova náměstka pro finanční kontrolu Pavla Jetenského (KSČM) a zrušením jeho funkce stejně jako zrušením placené funkce předsedkyně pro majetek, kterou dosud zastávala Moravčíková. Návrh ale nenašel dostatečnou podporu.
„Byl bych rád, kdyby mi kolegové z ODS vysvětlili, kde dělám chybu," ozval se Jetenský. Podle občanských demokratů nejde o nic osobního, jeho funkce prý nemá opodstatnění. „Těžko vám můžeme říkat, kde děláte chybu, když nevíme, co děláte," reagoval Tomáš Havlíček (ODS).
Nový hejtman přislíbil, že se bude funkci v čele kraje plně věnovat, vzdá se poslaneckého mandátu a nebude znovu kandidovat v komunálních volbách v Nymburce, jehož je starostou. „Myslím, že mě každý zná, že nemusím říkat, že jsem ženatý, že mám dvě děti," reagoval před hlasováním na požadavek opozice, ať se jako kandidát představí.
Řihák v pátek zopakoval, že respektuje rozhodnutí svého týmu, který si přál změnu ve vedení kraje. Peteru při volbě podpořil a řekl, že bude dál v zastupitelstvu pracovat. Trvá na tom, že ho nikdo k rezignaci nenutil a odešel o své vůli.
Výsledek třenic uvnitř ČSSD?
Opozice se znovu podivila tomu, že jí nikdo oficiálně nesdělil důvod Řihákova odchodu. Výměnu v čele hejtmanství označila za výsledek třenic uvnitř ČSSD. „Přiznejte barvu a řekněte, proč musel pan Řihák odejít," prohlásil šéf středočeské ODS Jan Skopeček.
Podle kolínského starosty Víta Rakušana (STAN a TOP 09) jde o věci mezi sociální demokracií a zemí. Pokud byla důvodem Řihákova odchodu kumulace funkcí, pak si ČSSD podle Rakušana nemohla vybrat lepšího nominanta na hejtmana než Peteru, kterému se údajně v Nymburce říkalo „pondělní starosta". Petera to odmítl a vyzval Rakušana, ať přijede do Nymburka, protože se tam prý má co učit.
Petera je ve vedení Středočeského kraje už od roku 2008
Vizitka nového hejtmana Středočeského kraje Miloše Petery (ČSSD; 56):
Datum a místo narození: 14. března 1958, Hradec Králové.
Vzdělání: vystudoval tepelnou techniku na fakultě technologie paliv a vody Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
Dosavadní funkce: náměstek hejtmana Středočeského kraje (od listopadu 2008, původně pro životní prostředí a zemědělství, později pro dopravu), starosta Nymburka (od listopadu 2010), předseda středočeské organizace ČSSD (od července 2012), poslanec (od října 2013).
Kariéra: po škole pracoval od roku 1983 v nymburském cukrovaru, začínal jako provozní technik, v roce 1997 z podniku odcházel z funkce výrobně-technického náměstka; poté se stal ředitelem a předsedou představenstva a.s. Vodovody a kanalizace Nymburk (firmu vede dodnes).
Působení v politice: před rokem 1989 byl dva roky členem KSČ, po listopadu se angažoval v Zemědělské straně, později Liberálně sociální unii (LSU; v letech 1994–1996 byl jejím předsedou) a její nástupnické Českomoravské unii středu (ČMUS; byl krátce jejím místopředsedou); od roku 1998 kandidoval v komunálních volbách za ČSSD, do sociální demokracie vstoupil v roce 2001; členem nymburského zastupitelstva je od roku 1998, nejprve byl čtyři roky radním, poté osm let místostarostou a na podzim 2010 se stal starostou; od roku 2008 je středočeským krajským zastupitelem a náměstkem hejtmana, dnes byl zvolen hejtmanem.
Rodina: ženatý, má dvě dcery.
Ostatní:
Působil či působí i ve statutárních orgánech dalších firem, ovládaných městem Nymburk nebo Středočeským krajem (mj. Nemocnice a sdružená zdravotnická zařízení Nymburk nebo kolínská a mladoboleslavská nemocnice). Angažoval se také ve vedení krajské hospodářské komory, nymburských zahrádkářů či sportovního klubu Polaban Nymburk.
Letos v květnu novinářům řekl, že na podzim se už nebude ucházet o funkci starosty Nymburka. Byl ale rozhodnutý nechat si křeslo náměstka hejtmana a zůstat zároveň poslancem, ačkoli v sociální demokracii v poslední době sílí tlaky proti takovému kumulování funkcí. Petera chtěl být alespoň jen neuvolněným náměstkem hejtmana.
Čtěte také: Vrací se éra Davida Ratha? Starostové kritizují odchod Josefa Řiháka