Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový zvon požehnal kardinál, poté ho jeřáb vynesl na věž

Stříbrná Skalice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Sto let nezněly ve Stříbrné Skalici zvony. Žádný tam totiž nebyl, jen umíráček, ten jediný nepodlehl zrekvírování. Od sobotu se to ale změnilo. Kostelík sv. Jakuba ve Stříbrné Skalici – Rovné dostal nový dvousetkilogramový zvon jménem sv. Jakub Větší.

3.8.2015
SDÍLEJ:

Žehnání novému zvonu a jeho osazování do kostela sv. Jakuba ve Stříbrné Skalici - RovnéFoto: DENÍK/ Jana Martinková

Při slavnostní bohoslužbě pod širým nebem přímo před kostelíkem požehnal nový zvon kardinál Dominik Duka.
„Je pro mě čest, že jsem tu s vámi mohl pobýt a na prohlídku interiéru kostela jsem se moc těšil," uvedl Dominik Duka a poděkoval všem, kteří se o tento kostel, další kostely a celý kraj starají. Starosta Stříbrné Skalice Jiří Procházka poděkoval Dominiku Dukovi za to, co udělal dnes, ale hlavně za to, co dělá celou dobu, kdy je ve svém úřadě.

„Věříme, že tímto zvonem nekončí určitá renesance křesťanství nejen ve Stříbrné Skalici, ale i v celé naší zemi. Jakkoli to vypadá, že ve třetím tisíciletí tyto věci nepotřebujeme, tak to, co se děje ve světě, nám ukazuje, že může dojít na to, že křesťané budou muset víc držet pohromadě a umět se i bránit," řekl předseda Občanské sdružení pro ochranu přírody, krajiny a rozvoj života Stříbrnoskalicka Miloslav Podlešák.

Právě toto sdružení se zasloužení o zhotovení nového zvonu. Podařilo se na něj vybrat z darů místních obyvatel a návštěvníků kostela. A není to rozhodně první investice do tohoto svatostánku.

„Iniciativu sdružení podporujeme, jeho členové to dělají s láskou, důvěřujeme jim," uvedl starosta Procházka. Obec tak formou grantu uhradí například honorář umělce, výtěžek z jehož koncertu, který se koná samozřejmě v kostelíku, pak putuje na opravy památky. Za sedm let tak dokázalo sdružení uhradit investice za 1,3 milionu korun.

„Od začátku dáváme dobrovolné vstupné, protože každý, i chudý, má mít právo vejít do chrámu Páně, ať se tam děje cokoli. Tím, že nám obec přispěje na umělce, můžeme celé vstupné věnovat na kostel," vysvětlil Miloslav Podlešák.

Podle jeho slov muselo sdružení začít opravou podlahy v kostele, elektroinstalací, mříží, pak přišla na řadu rekonstrukce kúru, aby na něj mohly být umístěny varhany (rok 2012, stály 600 tisíc korun), lavice (200 tisíc korun) a další práce. „Zvon je taková třešnička na dortu. Pořídili jsme první, ten menší, nicméně podle něj se budou ladit případné ostatní. Jsme lidé třetího věku, péče o kostel je pro nás činnost, která nás naplňuje, vidíme výsledky," dodal Miloslav Podlešák, který společně s Marií Studničkou v kostele také provádí, stačí předem zatelefonovat.

„Historie kostela je velmi krásná, o freskách se dá dlouho povídat. Když si člověk uvědomí, že kostelem prošlo nejméně třicet generací lidí, pro které toto místo znamenalo křest, svatbu a poslední rozloučení, je to něco, co zavazuje. Kostel mají rádi i umělci, má výtečnou akustiku. Z umělců se stali vlastně přátelé kostela, třeba výtečný houslista Ondřej Lébr tu hrál už šestkrát, vždy v jiné sestavě, vždycky něčím překvapí a vím, že se sem rád vrací. Řada umělců dá část své odměny na kostel. Občas nám na opravy přispěje i někdo z návštěvníků, třeba farníci z Bíliny byli na výletě a přispěli nám na zvon," zavzpomínal Miloslav Podlešák.

Výroba zvonu trvala tři měsíce. Sv. Jakub Větší je dílem zvonaře Petra Rudolfa Manouška. Jak sám řekl, na své poslední dítko se do Stříbrné Skalice – Rovné určitě přijede časem podívat a samozřejmě se mu po něm bude trochu stýskat. „Vím, kde mám po republice své zvony, svá dítka, tak je občas objedu a zkontroluju," dodal Petr Manoušek. Toho podle vlastních slov mrzí, že v Čechách jsou dnes prakticky všude na zvonění motory. „Ruční zvonění už dnes není, je to škoda, člověk pak měl větší vazbu se zvonem. Třeba ve Velké Británii nenajdete jediný zvonicí stroj, všechno se zvoní ručně," podotkl.

Po slavnostní mši a žehnání zvonu následovala beseda s kardinálem uvnitř kostelíku a poté zavěšení zvonu tak, aby jeho hlas mohl pozvat už na odpolední koncert souboru Dolce Vita.

Dopravit zvon do výšky věže přijel jeřáb. Jiná možnost nebyla, po úzkém schodišti by zvon neprošel a i přes okno věže to bylo jen taktak, na každé straně byla vůle jen něco přes deset centimetrů. Poté, co už sv. Jakub Větší bezpečně prošel oknem, zazněl zasloužený potlesk z řad několika desítek lidí, kteří oželeli sobotní oběd, po mši a besedě neodešli, počkali na příjezd jeřábu a po celou dobu usazování zvonu pečlivě fotografovali a natáčeli.

Nyní jsou v plánu ještě žaluzie do oken kostelní věže, aby okenice netlumily zvuk, nyní se bude muset dočasně okno zabednit.

Zvon sv. Jakub Většíšíře: 693 mm
váha: 203 kg
odlit ze zvonoviny 78% mědi a 22% cínu
pořizovací hodnota cca 300 tisíc korun.
výzdoba: Tomáš Kocourek, člen stříbrnoskalického sdružení
Autor: zvonař Petr Rudolf Manoušek
Odlit v holandském Astenu
Tón: Cis 2

Kostel sv. JakubaUnikátně dochovaný románský kostel z doby před rokem 1150, přestavěný byl pouze dvakrát hned zkraje své existence, v následujících staletích byl upravován jen velmi drobně. V lodi a presbytáři se dochovaly unikátní románské nástěnné malby.

RovnáPůvodní historická osada, která je dnes součástí Stříbrné Skalice.

Autor: Jana Martinková

3.8.2015
SDÍLEJ:
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
5

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Ondřej Kolář.

Praha nemá dopravní strategii, tvrdí starosta Prahy 6

Petr Pravda: Oblíbení starostové mohou stranám přinést dobré výsledky

Politolog Petr Pravda řekl Pražskému deníku: "Oblíbení starostové městských částí mohou stranám přinést dobré výsledky." Už zítra půjdou (nejen) Pražané k volebním urnám a budou volit své poslance. Má smysl v letošních volbách kroužkovat jednotlivé kandidáty? Jak politikům pomáhají v bojích o voliče sociální sítě? 

AKTUALIZOVÁNO

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Silnici mezi Kladenskem u Pavlova a Prahou-západ ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod. 

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

„Vyměníš slámu za ovce?“ I tuto větu můžete tento týden slýchat v Tyršově domě na Újezdě. Nebojte se, nezměnil se ve směnárnu zemědělců ani v blázinec. Koná se tu již 17. ročník festivalu Deskohraní, na kterém si můžete zahrát 501 druhů stolních her a například tak povyměňovat slámu za ovce v oblíbených Osadnících z Katanu.

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům dalšího miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v časopisu Forbes, že Kellner si udělal školu, ze které pro sebe čerpá dobré absolventy. Babiš magazínu řekl, že takovou činnost nepokládá za charitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení