Ve svém projevu rektor poukázal na důležitou roli vysokých škol v českém vzdělávacím systému obzvlášť v současnosti plné proměn. „Vzdělání je substance posilování demokracie a ochrany svobody naší společnosti,“ uvedl Petr Sklenička. Mezi prioritami rektora je účinné prosazování zájmů univerzity a otevřený a přátelský styl řízení.

Slavnostního aktu se zúčastnil kromě zástupců českých i zahraničních univerzit a náměstků ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, ministerstva zemědělství a ministerstva životního prostředí předseda školského výboru Sněmovny Václav Klaus mladší. „V dnešní době hyperinflace univerzit, fakult a studentů je Česká zemědělská univerzita jednou z nejstarších a nejklasičtějších. Z trochu okrajové, jakou byla za mého mládí, se stala jednou z nejrespektovanějších a nejvíce dynamicky rostoucích univerzit,“ připomněl Václav Klaus mladší.

Poblahopřát rektorovi přišel také starosta Prahy 6 Ondřej Kolář či emeritní předseda akademie věd Jiří Drahoš.

Na inauguraci se také sešli absolventi univerzity, kteří středeční den věnovali setkání po 50 letech. Závěrečnou součástí jejich programu byl společenský večer, kde se s nově nastupujícím rektorem setkali.