Vedení radnice se také hájí tím, že se ji podařilo udělat úspory ve službách pro město.

„Prosil bych do zářijového zasedání zastupitelstva zprávu o vyčíslení ztráty," požadoval na posledním zasedání zastupitelů Jan Švácha (Společně pro Rakovník). Tomu, stejně jako dalším opozičním zastupitelům, se změna systému stravování ve školní jídelně nelíbila.

Vedení radnice totiž vypovědělo smlouvu soukromé firmě a místo ni zřídilo příspěvkovou organizaci města s názvem Školní jídelna, a to především z důvodu ovlivnění kvality vydávaných jídel dětem. Vedení radnice se nelíbilo vaření z polotovarů.

Město přijde o příjem koncese

Proti změně stravovacího systému a především vypovězení koncesní smlouvy se ohradil také Zdeněk Nejdl (ODS), bývalý starosta města. Ten několikrát zmínil, že zatímco na základě koncesní smlouvy město nemuselo dotovat provoz školní jídelny, nyní to bude naopak.

Minimálně budou náklady na jídelnu ve výši 3 až 3,2 miliony korun, město přijde o příjem koncese, tedy o devět set tisíc korun, milion a půl bude v dalších letech. Za pět let jsme na základě této koncesní smlouvy ušetřily dvacet milionů korun," řekl na jednom z letošních jednání zastupitelů Zdeněk Nejdl (ODS).

Starosta Rakovníka Pavel Jenšovský (ČSSD) však spekulace o ztrátách odmítá. Podle něj bude seriózní vyhodnocení provozu školní jídelny po ročním fungování. „Padají slova ztráta, náklady. Přitom do rozpočtu města se to negativně nepromítne, jelikož jsme dokázali snížit ceny za služby pro město," reagoval připomínky opozičních zastupitelů starosta Pavel Jenšovský.

Kubínek: Smlouva byla nevýhodná

Zastupitel Zdeněk Nejdl (ODS) a také předchozí starosta města Rakovníka, už v minulém volebním období pozitiva koncesní smlouvy vysvětloval. Město tehdy dotovalo provoz jídelny zhruba jedním milionem korun, díky koncesní smlouvě se však situace otočila.

„To je protiklad toho, že dříve jsme škole za to, že provozovala školní kuchyň, přispívali téměř jedním milionem korun na to, aby vůbec jídelna fungovala. Nyní je to obráceně," informoval tehdy novináře Zdeněk Nejdl a ještě vysvětlil: „Za koncesi nám platí firma osm set čtyřicet pět tisíc korun, dále pak šest korun z každého jídla, které je určeno mimo školní strávníky."

Měsíčně tak město Rakovník ještě získávalo mimo koncesní smlouvu necelých třicet dva tisíce korun. Tyto počty, stejně jako v minulosti, tak i nyní, se nelíbily Miloslavu Kubínkovi. Dříve je kritizoval co by opoziční zastupitel za KSČM, nyní z pozice radního za hnutí ANO.

Vyprávění, jak je to růžové

„Jen pro orientaci. Pět set třicet tisíc korun stála koncesní smlouva. Její vypracování se mělo platit padesát na padesát, ale platilo ji pouze město. Roční příspěvek je osm set tisíc. Protože jsme pořád vlastníky, je naší povinností platit vybavenost ze svého. Investici, kterou tam město vložilo, splatí firma za sedmdesát čtyři let. Ostatní věci, kdo zde vypráví, jsou neúplné údaje. Nechci zde rozvádět další věci, všichni vypráví, jak je to růžové," sdělil Miloslav Kubínek.

„Jediné, v čem máte pravdu, je částka pět set třicet tisíc advokátní kanceláři, která organizovala koncesní řízení. Bylo to hodně peněz, ale udělalo se to z toho důvodu, protože nám toto bylo doporučeno, jelikož je to státem dotovaná činnost. Bylo nám to doporučeno i z důvodu, pokud chceme, aby provozoval školní jídelnu někdo jiný. Byl to zcela nový model, kancelář si řekla za to hodně, ale právní služby jsou drahé," reagoval Ivo Trešl (Město pro vás) na slova Miloslava Kubínka.

„Pro nás (město Rakovník, pozn. red.) udělala ten servis, že udělala výběrové řízení. Pokud pro nás někdo něco udělá, nemůžeme jít půl na půl, to ví každé malé dítě. Z investice sedmdesáti milionů korun se nám za pět let vrátilo třicet až pětatřicet procent. Podle toho, co máme před sebou, bude město v dalších letech jen doplácet," dodal.

Čtěte také: Na kvalitu jídel ve školní jídelně dohlédne šéfkuchař Jaroslav Sapík