Město se rozrůstá a území mezi venkovskou krajinou a městským prostředím zůstává podle Štěpána Špouly z Institutu plánování a rozvoje zanedbané. To se podle něj týká i Trojské kotliny. Území zde zůstalo fragmentováno a je pod velkým tlakem urbanizace, která může podpořit diverzifikaci přírody za předpokladu, že je území dobře spravováno, dodal.

"Máme zájem na rovnoměrném rozvoji obou břehů Vltavy. Plánujeme spolupráci s univerzitami na rozvoji parku i programech pro děti i dospělé," uvedla radní Prahy 7 Lenka Burgerová (Praha Sobě).

Na dalších projektech se pracuje

Mezi společné priority patří úprava Císařského ostrova, kde by měla vzniknout okružní cesta, rozšíření parkoviště pod Jabloňkou, nová linka hromadné dopravy mezi Holešovicemi, Císařským ostrovem a Podbabou nebo řešení protipovodňové ochrany Trojské kotliny. "Revitalizace vltavských břehů a svahů s nesmírně cennými druhy jsme připraveni realizovat," řekl zastupitel Prahy 8 Vít Céza (ČSSD).

Některé projekty jsou již rozpracované jako například revitalizace Císařského ostrova. Město má podle Plamínkové v plánu ostrov uklidit a otevřít lidem i místa dosud nepřístupná. Dalším projektem je odtěžení zeminy na některých místech, kde budou mít lidé přímý přístup k Vltavě.

"Shodli jsme se na dvou desítkách organizačních a rozvojových aktivit pro Trojskou kotlinu, které společně rozpracujeme," sdělil místostarosta Troje Tomáš Drdácký (za STAN). Podle místostarosty Prahy 6 Martina Polácha (ANO) by měly být podpořeny projekty na propojení vltavských břehů a Císařského ostrova lávkami a lepší prostupnost mezi kotlinou a okolím.

Příprava na úpravu území začala již v minulém roce, kdy rada hlavního města schválila plán rozvoje Císařského ostrova a bylo podepsáno memorandum o spolupráci s místní správou. Letos v srpnu byl založen spolek, v němž se spojily hlavní město, Praha 6, Praha 7, Praha 8, městská část Troja a Koalice pro řeky.