Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová pumpa u hypermarketu? Lidé z Přední Lhoty protestují

Poděbrady - Poškození podzemní vody, dopravní zátěž, provoz nonstop. To jsou některé důvody či obavy obyvatel poděbradské Přední Lhoty na Nymbursku, proč ostře vystoupili proti chystanému záměru firmy Benzina vybudovat na parkovišti hypermarketu novou čerpací stanici. Ta by měla mít nepřetržitý provoz.

10.4.2014
SDÍLEJ:

V těchto místech by mohla stát nová pumpaFoto: Jan Jirka

Na jednání zastupitelů přednesl nesouhlasné stanovisko se záměrem výstavby pumpy člen Městského výboru Jan Jirka (Strana zelených). „V současné době běží zjišťovací řízení na krajském úřadu. My s výstavbou nesouhlasíme. Mimo jiné proto, že v blízkém okolí jsou další dvě čerpací stanice a tento projekt nám přijde jako nadbytečný," uvedl Jirka.

Kromě obav z poškození spodních vod a nadměrného hluku z dopravní zátěže se místní bojí také zaplavení ropných nádrží pod parkovištěm a možných ekologických následků.

Zastupitelé většinově návrh Místního výboru Přední Lhoty podpořili, ačkoliv někteří si stěžovali na nedostatek odborných podkladů a časový tlak v rozhodování. Své stanovisko bylo nutné vyjádřit do 9. dubna.

Vyjádřil se například místostarosta Miloš Mikolanda (Poděbradské fórum). „V tomto případě navrhuji panu Jirkovi, aby za Místní výbor Přední Lhoty zaslal dokument na kraj. Domnívám se, že v daném případě může podat podnět jakýkoliv občan i místní výbor 
a krajský úřad se jím musí zabývat," řekl Mikolanda.

Nulový přínos pro město

Svůj názor prezentoval i starosta Ladislav Langr (Volba pro Poděbrady). „Podle mě na počet obyvatel je počet pump 
v okolí dostačující. Pro investora může být tento projekt přínosný, pro město má však nulový přínos," uvedl Langr.

Samotné hlasování o podpoře negativního stanoviska Místního výboru Přední Lhoty bylo rozděleno do dvou bodů. 
V prvním zastupitelé vyjádřili nesouhlas se záměrem výstavby pumpy na parkovišti u hypermarketu. Ve druhém bodě schválili zaslání dopisu s okruhem ekologických témat, která by měl krajský úřad při svém přezkumu zohlednit před vydáním svého stanoviska.

Chtěli jsme znát také stanovisko společnosti Benzina, ale tam telefony včera nikdo nebral.

Na hlasování zastupitelů reagoval předkladatel návrhu Jan Jirka. „Díky iniciativě našeho výboru se podařilo dosáhnout toho, že město Poděbrady vyjádřilo v probíhajícím zjišťovacím řízení k záměru negativní postoj. Je pravděpodobné, že pokud bychom tuto věc nezvedli, žádné vyjádření od samosprávy by na krajský úřad nedoputovalo. Celý proces schvalování stavby nás ale nyní teprve čeká. Za sebe mohu říct, že udělám všechno pro to, aby další benzínka v Poděbradech nestála," vyjádřil se Jan Jirka.

Výhrady Něstského výboru Přední Lhoty

Podzemní voda

Přes opakovaná ujištění ze strany projektantů 
a správních orgánů při schvalování výstavby obchodního domu (OD), že výstavba nenaruší stav podzemní vody v místě, došlo po dokončení obchodního centra a protipovodňových valů v Polabci k nárůstu spodní vody a zatopení sklepů rodinných domů. Uložení nádrží na ropné látky o objemu 64 tisíc litrů do hloubky čtyř metrů pod zem považujeme za této situace za nebezpečný hazard.

Nebezpečí zaplavení

K zaplavení OD a parkoviště před ním došlo v loňském roce a stejné riziko hrozí i plánované čerpací stanici.

Provoz 24 hodin denně

Parkoviště obchodního centra leží 
v obytné zóně, směřují k němu okna několika rodinných domů stojících 
v Kovanické ulici. Stávající otevírací doba centra od 7:00 do 22:00 zajišťuje alespoň přes noc na parkovišti relativní klid. Záměr výstavby čerpací stanice pro ni počítá s otevírací dobou 24 hodin denně, což představuje zvýšení hlukové, světelné a emisní zátěže pro místní obyvatele.

Dopravní zátěž

Kovanická ulice je dopravně nejzatíženější komunikací v Poděbradech, denně po ní projede až deset tisíc automobilů, 
z nichž značnou část představuje tranzitní kamionová doprava, jsou zde překračovány hygienické limity pro hluk, prach i další exhalace z dopravy. Veřejným zájmem, který by měly prosazovat orgány státní správy i samosprávy, je tento stav řešit a zatížení místa negativními vlivy snižovat. Záměr výstavby čerpací stanice je v příkrém rozporu s tímto veřejným zájmem, jelikož zatížení místa nesnižuje, spíše naopak.

Nepotřebný projekt

Výstavba čerpací stanice podle našeho názoru nepřinese rozšíření služeb pro obyvatele města Poděbrady. V současnosti jsou ve vzdálenosti do jednoho kilometru od plánovaného záměru dvě čerpací stanice, dalších sedm je v dojezdové vzdálenosti do deseti minut. Otevření čerpací stanice provozované celostátním řetězcem může ohrozit podnikání místních subjektů a přinést ztráty městu například v podobě zrušených pracovních míst. Samotný projekt přitom nová pracovní místa nevytvoří, protože se jedná o čerpací stanici s bezobslužným provozem.

Autor: Miroslav Jilemnický

10.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
41

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Deskové hry si můžete v Tyršově domě zahrát až do neděle.
15

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům dalšího miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v časopisu Forbes, že Kellner si udělal školu, ze které pro sebe čerpá dobré absolventy. Babiš magazínu řekl, že takovou činnost nepokládá za charitu.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení