Zpřístupnění okolí letiště veřejnosti a napojení nové trasy na stávající cyklostezky. S tímto cílem má v plánu letiště vybudovat novou 28 kilometrů dlouhou trasu. Ta spojí hlavně vyhlídkové valy u obcí Kněževes a Hostivice.

„V první fázi se vyřeší zpevněná cyklostezka okolo hlavní vzletové a přistávací dráhy letiště mezi Dobrovízem a Kněževsí, která poslouží také in-line bruslařům," uvedla mluvčí Letiště Václava Havla Marika Janoušková.

Právě neprostupnost okolí letiště dnes představuje pro cyklisty na cestě do středních Čech největší potíž. „Přímo na Kněževes se komfortně nedostanete. Z jedné strany je letiště obehnáno plotem, z druhé strany dvěma dálnicemi D6 a D7. To tvoří několikakilometrovou bariéru, kterou člověk musí zmatečně objíždět a hledat různé polní cesty," popisuje současnou situaci šéfredaktor webu Prahou na kole Jiří Motýl.

Podle něj by nová stezka mohla být nejen lákadlem pro fanoušky letectví a cykloturisty, ale mohla by mít i ryze praktický účel pro obyvatele okolních obcí, kteří se potřebují dostat rychle do Prahy, a pro zaměstnance letiště.

Na kole až do Kladna?

Podle informací mluvčí letiště Mariky Janouškové by trasa měla z jedné strany navázat na cyklostezku v Praze 6. Z druhé strany se na ní napojí okolní obce, například Hostivice, Únětice, Roztoky nebo Horoměřice. Jednou by se Pražané mohli dostat až do Kladna.

To ale může trvat i roky. Cesty pro kola totiž v okolí dosud chybí a na jejich výstavbu budou obcím nejspíš chybět peníze. Získat je mohou od letiště, které pro tyto účely bude pravidelně vypisovat grantové programy. „Touto formou jsme podpořili například výstavbu cyklostezek pro Přední Kopaninu, Středokluky či Kněževes," upřesnila Janoušková.

Novou trasu vítají zejména Středočeši 

Podpory se obcím dostane i od Středočeského kraje, který plán letiště přivítal. „Bude pro nás důležité napojit na tuto trasu naše cyklostezky. Mohlo by ji využívat několik stovek lidí denně. O víkendu i tisíce. Ti by mohli dojet až do středních Čech," vysvětlila středočeská hejtmanka Jaroslava Jermanová Pokorná.

Vyrazit na kole za hranice metropole mohou dnes Pražané komfortně po několika stezkách. Oblíbená je například ta Trojská, která vede podél Vltavy až do Kralup nad Vltavou. Po nové trase vedoucí přes Horní Počernice se cyklista z metropole pro změnu dostane až k Labi.

Středočeský kraj hodlá příští rok do rozvoje cest pro kola investovat skoro 51 milionů korun. Do konce června bude dokončen úsek z Čelákovic do Lázní Toušeň Labské cyklostezky, která vede přes Krkonoše až do Německa. Součástí této trasy bude i úsek KlyMělník, který se zprovozní na podzim.