VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neratovickým předškolákům přijel zpívat a číst Pepa Melen

Neratovice /FOTOGALERIE, REPORTÁŽ, ROZHOVOR/ - Zpěvák, muzikant, moderátor a hudební producent Josef Melen navštívil mateřskou školu Sluníčko v Neratovicích. S dětmi si tam v rámci projektu Mělnický deník přináší Hvězdu přání dětem zazpíval svou písničku z charitativního kompilačního alba Srdci blíž.

1.12.2014
SDÍLEJ:

Pepa Melen navštívil mateřskou školu Sluníčko v Neratovicích.Foto: Deník/Barbora Tesnerová

Také jim přečetl dvě pohádky z Kunratického lesa. Tento týden ho čekají ještě zastávky ve školkách v Tišicích, Kralupech a Mělníku.

Před pár minutami odbilo pondělní poledne a my se s Pepou Melenem setkáváme v Modré třídě. Děti jsou na naši návštěvu připravené, polovina jich leží v postýlkách a druhá posedává v křeslech a na židličkách, všichni v pyžamech.

Ve školce je totiž právě doba poledního klidu, kterou ale děti tentokrát nestráví spánkem. Tedy s výjimkou jednoho hocha, který nezaznamenal ani náš příchod. „Ten jak lehne, tak spí," hlásí ředitelka Jana Kšírová se smíchem.

Pepa Melen se dětem nejprve představí a pak je žádá, aby udělali to samé. „Já to odpočítám a všichni mi řeknete, jak se jmenujete!" navrhuje a tři vteřiny nato se třídou rozlehne ohlušující křik. „Výborně, tak teď už si můžeme tykat," říká s úsměvem, jakmile dětské hlásky zase utichnou.

Společný zpěv

Ale jenom na chvíli, protože z magnetofonu vzápětí začne hrát píseň Hvězda přání a Pepa Melen děti vyzývá, aby ji zpívali společně s ním. „Text je jednoduchý – pojď dál, Hvězdo přání, pojď dál, splň dětem přání pár," předzpívává. A předškoláci, kteří známého muzikanta obkopili, se přidávají…

Po hudebním úvodu se malí nezbedové vracejí na svá místa a Pepa Melen usedá na židli, aby jim přečetl pohádku o vodnících. A protože děti napjatě poslouchají, přidává ještě jednu o kouzelném měšci.

Slova došla

Na závěr setkání pak připomíná, že Hvězda přání dětem opravdu plní přání. „I těm zlobivým?" ozve se z davu zvědavě. A ačkoliv má jinak Josef Melen odpověď snad na každou otázku, tady chvíli váhá. „Hvězda přání plní přání těm dětem, které to potřebují. A také těm hodným, alespoň jsem ještě neslyšel o tom, že by odměňovala ty zlobivé," nachází nakonec přece jen slova.

Pak už jenom všem zájemcům podepíše svoji fotografii a tradá domů.

Josef Melen: Nejhorší je, když nemám měsíc co dělat

Stačí sednout k počítači, do vyhledávače zadat jméno Josefa Melena a hned je každému jasné, že tento člověk je mužem mnoha tváří a jen tak něco ho nezastaví. A že výrazy „nejde" a „nemůžu" nejspíš vůbec nemá ve svém slovníku.

Když se podívám na to, čemu všemu se věnujete, nemůže mě nenapadnout otázka, jak to vlastně všechno stíháte…

Odmalička mám rád výzvy a přijímám je tak, jak přicházejí. Často se stane, že ačkoliv mám hodně práce, tak si sám ještě nějakou další přidám. Nejhorší pro mě je, když nemám měsíc co dělat, to jsem pak ten nejneproduktivnější člověk na světě a nevymyslím vůbec nic. Ale pokud mám nějaký pevně stanovený termín, takzvaný dead line, potom jsem schopný pracovat skoro bez přestávky.

Nedoplácí na to ale pak vaše rodina?

S rodinou bývám energeticky propojený, i když nejsem doma. Navíc na mnoha projektech pracujeme s mou ženou společně, týká se to hlavně charitativních akcí. Se svou rodinou jsem velice rád a vážím si toho, že ji mám.

Celý váš profesní život se točí kolem muziky a moderování. Mohu to chápat tak, že rád pracujete s lidmi?

Já s nimi nejen rád pracuji, já je přímo potřebuji! Pro mě je nutné cítit odezvu lidí, se kterými komunikuji, protože právě to mě rozvíjí a posouvá stále dál. Neumím si představit, že bych byl zavřený někde v kanceláři a vlastně ani nevěděl, jestli práci, kterou dělám, dělám dobře.

Do českého nebo ještě spíš česko-slovenského šoubyznysu jste vlétl přímo raketovou rychlostí už jako malý kluk. Píseň Né, pětku ne se stala hitem a lidé ji mají rádi dodnes. Neotravuje vás to někdy?

Bylo období, někdy mezi sedmnácti a sedmadvaceti lety, kdy jsem o téhle písni nechtěl ani slyšet. Dnes už mi to ale nevadí, naopak jsem si z toho udělal svou přednost. Jednou mi totiž Petr Muk u sklenky vína řekl: „Víš, kolik je na světě lidí, kteří by si přáli, aby si na ně ostatní vzpomněli a s něčím si je spojili? Ty to štěstí máš." Na základě toho jsem svůj tehdejší postoj přehodnotil a začal jsem se angažovat v charitě. Využívám toho, že jsem Pepa Melen, který nazpíval Né, pětku ne.

Jste nejen zpěvák a skladatel, ale také hudební producent. Platí i v tomto případě, že přijmete každou výzvu, která přijde?

Nemám žádné pevně dané limity, že bych něco dělat nemohl. Pravdou ale je, že existují dva hudební žánry, které nenatáčím, protože mám pocit, že jim tak docela nerozumím, a to je dechovka a country. Do všeho ostatního se pustím rád.

Pohybujete se ve světě, kde vás muzika provází doslova na každém kroku. Pouštíte si ještě vůbec hudbu i doma? Třeba na odreagování?

Samozřejmě. Já totiž nesnáším ticho, ticho je hrozně nahlas, úplně křičí! Můj hudební záběr je široký, od popu přes filmovou hudbu až po rockovou muziku. Rád si pustím osmdesátá léta stejně jako současnou hudbu. A miluji Depeche Mode.

A máte raději zahraniční produkci nebo posloucháte i tu českou?

Mám rád především dobrou muziku. Ta se dá najít i u nás, ale ne vždycky ji člověk naladí na českých rádiích.

Pojďme teď opustit téma hudby. Dočetla jsem se, že nabízíte takzvanou zážitkovou prevenci. Co to znamená?

Je to jeden z mých autorských projektů, který je zaměřený na prevenci úrazu hlavy, silničního provozu, sebeobrany, první pomoci nebo se věnuje třeba alkoholu a drogám za volantem. Lidé, kteří se projektu zúčastní, zažijí na vlastní kůži pocit, jako kdyby prodělali třeba otřes mozku nebo byli pod vlivem drog. Chceme, aby si uvědomili, jak jsou takové situace v reálném životě nebezpečné.

Jak toho dosahujete?

Spolupracujeme s certifikovanými firmami, které vyvíjí nejrůznější pomůcky. Například brýle, po jejichž nasazení člověk začne svět vidět tak, jako kdyby právě prodělal úraz hlavy. Člověk pak snadněji pochopí, jak je asi babičce, která upadla na ledu a uhodila se. Že je třeba jí pomoci a ne ji nechat odejít domů. Je to spojené s metodou, kterou jsme dávali dohromady s psychology, učiteli a lékaři, protože projekt je určený nejen dospělým, ale také nebo spíš hlavně dětem a mládeži. V současné chvíli nabízíme až deset různých zážitků pro různé věkové kategorie.

Takže se zážitkovou prevencí objíždíte školy?

Jezdíme tam, kde je o tento projekt zájem. Školy, domy dětí a mládeže, krajská města, která organizují různé veletrhy prevence… V rámci projektu jsme navíc vyhlásili  mistrovství republiky v parkování na přesnost, které se konalo už dvakrát.

A opravdu ženy parkují hůře než muži, jak se tvrdí?

Já mám naopak pocit, že ženy díky své pečlivosti parkují daleko lépe. Ostatně když jsme loni ve zhruba jednadvaceti městech vyhlašovali absolutní vítěze, asi v patnácti případech vyhrály právě ženy. Je to dané i tím, že chlapi jsou soutěživí a hecují se, což vede k chybám. Ženy na druhou stranu tvrdí, jak špatně řídí a jak to neumějí, ale jsou pečlivé a zaparkují na centimetry přesně. Jenom je musíte chvíli přesvědčovat, aby to zkusily.

Josef Melen pracuje jako moderátor v kladenském Rádiu Relax.Čtyřicetiletý Josef Melen zahájil svou hudební kariéru už jako dítě. Coby jedenáctiletý klučina se proslavil s českou předelávkou písně No Milk Today, která nesla název Né, pětku ne. Text pro něj napsal František Ringo Čech.

V následujících letech se Josef Melen věnoval muzice jako zpěvák, bubeník a hráč na klávesy, vystupoval například se skupinou Kroky Františka Janečka. Po revoluci se vrhnul na vlastní tvorbu, svou první autorskou desku vydal v roce 1991.

Dnes se věnuje produkování a skládání hudby, zpívání, moderování a charitativní činnosti. Má vlastní značku kávy a nabízí takzvanou zážitkovou prevenci. Je ženatý a má dva syny, dvacetiletého Josefa Seana a osmiletého Michaela Yanna.

Čtěte také: Nemoc zpěvákovi paradoxně pomohla užívat si života

Autor: Barbora Tesnerová

1.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Cukrářka-cukrář 35 000 Kč

Cukrářka-cukrář: tato "cukrárna" se nachází v blízkosti Břevnovského kláštera přes 25 let a má svojí tradici.

Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní 30 000 Kč

Specialisté v oblasti prodeje a nákupu informačních a komunikačních technologií pro Rusko. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Jankovcova 1569/2c, Praha 7, První kont.t e-mailem vladislav.gogulinsky@sellbytel.cz, Gogulinský Vladislav, tel.: +420296736800, Požadavky: vysoce kvalifikovaná práce v oblasti aktivního prodeje technologií: na tuto pozici hledáme specialisty se zkušeností v oblasti podpory prodeje i aktivního prodeje technologií - přímého/nepřímého. Pozice je vypsána pro odborníky, kteří se budou starat o ruský trh., Požadované jazykové znalosti: ruština na úrovni rodilého mluvčího, angličtina pokročilá. , Zaměstnanecké výhody: stravenky, dovolená navíc. Pracoviště: Sellbytel group gmbh, org. sl. - 001, Křižíkova, č.p. 160, 186 00 Praha 86. Informace: Vladislav Gogulinský, +420 296 736 800.

Informační technologie - Informační technologie Administrátor 25 000 Kč

Systémoví administrátoři, správci počítačových sítí Technical Support Specialist. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce s PC. Angličtina - Aktivní . Angličtina - pro denní komunikaci - Pokročilá znalost IT a síťové infrastruktury - Pokročilá administrace Windows serverů - Pokročilá znalost virtualizačních SW, SQL a databází - Základní znalost skriptovacích jazyků - Zkušenost a administrací tiskáren, tiskových serverů a tiskových řešení je velkou výhodou.. Pracoviště: Myq, spol. s.r.o. - 001, Českomoravská, č.p. 2420, 190 00 Praha 9. Informace: Petra Sluková, .

Gastronomie - Vedoucí směny, hotovkář, minutkář 45 000 Kč

Provozovatel restaurací Praha 1 přijme pro své provozovny kuchaře na HPP, vedoucí směny - nástupní plat 40.000 Kč - po zapracování 45.000 Kč, hotovkář - nástupní plat 38.000 Kč, po zapracování 40.000 Kč, minutkář - nástupní plat 35.000 Kč, po zapracování 38.000 Kč, krátký/dlouhý týden. Pracovní smlouva a přihlášení na úřady samozřejmostí. Nástup možný ihned.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na sraz veteránů do centra Prahy přijelo 150 motocyklů a vozidel včetně české formule.
11

OBRAZEM: Na sraz veteránů přijel Masaryk. Největším lákadlem byla česká formule

Pražský hrad 31. května v Praze. Vstup do Jeleního příkopu z Královské zahrady.
12

Hrad letos neotevře dolní část Jeleního příkopu. V plánu je rekonstrukce

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT