Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neratovickým předškolákům přijel zpívat a číst Pepa Melen

Neratovice /FOTOGALERIE, REPORTÁŽ, ROZHOVOR/ - Zpěvák, muzikant, moderátor a hudební producent Josef Melen navštívil mateřskou školu Sluníčko v Neratovicích. S dětmi si tam v rámci projektu Mělnický deník přináší Hvězdu přání dětem zazpíval svou písničku z charitativního kompilačního alba Srdci blíž.

1.12.2014
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Pepa Melen navštívil mateřskou školu Sluníčko v Neratovicích.Foto: Deník/Barbora Tesnerová

Také jim přečetl dvě pohádky z Kunratického lesa. Tento týden ho čekají ještě zastávky ve školkách v Tišicích, Kralupech a Mělníku.

Před pár minutami odbilo pondělní poledne a my se s Pepou Melenem setkáváme v Modré třídě. Děti jsou na naši návštěvu připravené, polovina jich leží v postýlkách a druhá posedává v křeslech a na židličkách, všichni v pyžamech.

Ve školce je totiž právě doba poledního klidu, kterou ale děti tentokrát nestráví spánkem. Tedy s výjimkou jednoho hocha, který nezaznamenal ani náš příchod. „Ten jak lehne, tak spí," hlásí ředitelka Jana Kšírová se smíchem.

Pepa Melen se dětem nejprve představí a pak je žádá, aby udělali to samé. „Já to odpočítám a všichni mi řeknete, jak se jmenujete!" navrhuje a tři vteřiny nato se třídou rozlehne ohlušující křik. „Výborně, tak teď už si můžeme tykat," říká s úsměvem, jakmile dětské hlásky zase utichnou.

Společný zpěv

Ale jenom na chvíli, protože z magnetofonu vzápětí začne hrát píseň Hvězda přání a Pepa Melen děti vyzývá, aby ji zpívali společně s ním. „Text je jednoduchý – pojď dál, Hvězdo přání, pojď dál, splň dětem přání pár," předzpívává. A předškoláci, kteří známého muzikanta obkopili, se přidávají…

Po hudebním úvodu se malí nezbedové vracejí na svá místa a Pepa Melen usedá na židli, aby jim přečetl pohádku o vodnících. A protože děti napjatě poslouchají, přidává ještě jednu o kouzelném měšci.

Slova došla

Na závěr setkání pak připomíná, že Hvězda přání dětem opravdu plní přání. „I těm zlobivým?" ozve se z davu zvědavě. A ačkoliv má jinak Josef Melen odpověď snad na každou otázku, tady chvíli váhá. „Hvězda přání plní přání těm dětem, které to potřebují. A také těm hodným, alespoň jsem ještě neslyšel o tom, že by odměňovala ty zlobivé," nachází nakonec přece jen slova.

Pak už jenom všem zájemcům podepíše svoji fotografii a tradá domů.

Josef Melen: Nejhorší je, když nemám měsíc co dělat

Stačí sednout k počítači, do vyhledávače zadat jméno Josefa Melena a hned je každému jasné, že tento člověk je mužem mnoha tváří a jen tak něco ho nezastaví. A že výrazy „nejde" a „nemůžu" nejspíš vůbec nemá ve svém slovníku.

Když se podívám na to, čemu všemu se věnujete, nemůže mě nenapadnout otázka, jak to vlastně všechno stíháte…

Odmalička mám rád výzvy a přijímám je tak, jak přicházejí. Často se stane, že ačkoliv mám hodně práce, tak si sám ještě nějakou další přidám. Nejhorší pro mě je, když nemám měsíc co dělat, to jsem pak ten nejneproduktivnější člověk na světě a nevymyslím vůbec nic. Ale pokud mám nějaký pevně stanovený termín, takzvaný dead line, potom jsem schopný pracovat skoro bez přestávky.

Nedoplácí na to ale pak vaše rodina?

S rodinou bývám energeticky propojený, i když nejsem doma. Navíc na mnoha projektech pracujeme s mou ženou společně, týká se to hlavně charitativních akcí. Se svou rodinou jsem velice rád a vážím si toho, že ji mám.

Celý váš profesní život se točí kolem muziky a moderování. Mohu to chápat tak, že rád pracujete s lidmi?

Já s nimi nejen rád pracuji, já je přímo potřebuji! Pro mě je nutné cítit odezvu lidí, se kterými komunikuji, protože právě to mě rozvíjí a posouvá stále dál. Neumím si představit, že bych byl zavřený někde v kanceláři a vlastně ani nevěděl, jestli práci, kterou dělám, dělám dobře.

Do českého nebo ještě spíš česko-slovenského šoubyznysu jste vlétl přímo raketovou rychlostí už jako malý kluk. Píseň Né, pětku ne se stala hitem a lidé ji mají rádi dodnes. Neotravuje vás to někdy?

Bylo období, někdy mezi sedmnácti a sedmadvaceti lety, kdy jsem o téhle písni nechtěl ani slyšet. Dnes už mi to ale nevadí, naopak jsem si z toho udělal svou přednost. Jednou mi totiž Petr Muk u sklenky vína řekl: „Víš, kolik je na světě lidí, kteří by si přáli, aby si na ně ostatní vzpomněli a s něčím si je spojili? Ty to štěstí máš." Na základě toho jsem svůj tehdejší postoj přehodnotil a začal jsem se angažovat v charitě. Využívám toho, že jsem Pepa Melen, který nazpíval Né, pětku ne.

Jste nejen zpěvák a skladatel, ale také hudební producent. Platí i v tomto případě, že přijmete každou výzvu, která přijde?

Nemám žádné pevně dané limity, že bych něco dělat nemohl. Pravdou ale je, že existují dva hudební žánry, které nenatáčím, protože mám pocit, že jim tak docela nerozumím, a to je dechovka a country. Do všeho ostatního se pustím rád.

Pohybujete se ve světě, kde vás muzika provází doslova na každém kroku. Pouštíte si ještě vůbec hudbu i doma? Třeba na odreagování?

Samozřejmě. Já totiž nesnáším ticho, ticho je hrozně nahlas, úplně křičí! Můj hudební záběr je široký, od popu přes filmovou hudbu až po rockovou muziku. Rád si pustím osmdesátá léta stejně jako současnou hudbu. A miluji Depeche Mode.

A máte raději zahraniční produkci nebo posloucháte i tu českou?

Mám rád především dobrou muziku. Ta se dá najít i u nás, ale ne vždycky ji člověk naladí na českých rádiích.

Pojďme teď opustit téma hudby. Dočetla jsem se, že nabízíte takzvanou zážitkovou prevenci. Co to znamená?

Je to jeden z mých autorských projektů, který je zaměřený na prevenci úrazu hlavy, silničního provozu, sebeobrany, první pomoci nebo se věnuje třeba alkoholu a drogám za volantem. Lidé, kteří se projektu zúčastní, zažijí na vlastní kůži pocit, jako kdyby prodělali třeba otřes mozku nebo byli pod vlivem drog. Chceme, aby si uvědomili, jak jsou takové situace v reálném životě nebezpečné.

Jak toho dosahujete?

Spolupracujeme s certifikovanými firmami, které vyvíjí nejrůznější pomůcky. Například brýle, po jejichž nasazení člověk začne svět vidět tak, jako kdyby právě prodělal úraz hlavy. Člověk pak snadněji pochopí, jak je asi babičce, která upadla na ledu a uhodila se. Že je třeba jí pomoci a ne ji nechat odejít domů. Je to spojené s metodou, kterou jsme dávali dohromady s psychology, učiteli a lékaři, protože projekt je určený nejen dospělým, ale také nebo spíš hlavně dětem a mládeži. V současné chvíli nabízíme až deset různých zážitků pro různé věkové kategorie.

Takže se zážitkovou prevencí objíždíte školy?

Jezdíme tam, kde je o tento projekt zájem. Školy, domy dětí a mládeže, krajská města, která organizují různé veletrhy prevence… V rámci projektu jsme navíc vyhlásili  mistrovství republiky v parkování na přesnost, které se konalo už dvakrát.

A opravdu ženy parkují hůře než muži, jak se tvrdí?

Já mám naopak pocit, že ženy díky své pečlivosti parkují daleko lépe. Ostatně když jsme loni ve zhruba jednadvaceti městech vyhlašovali absolutní vítěze, asi v patnácti případech vyhrály právě ženy. Je to dané i tím, že chlapi jsou soutěživí a hecují se, což vede k chybám. Ženy na druhou stranu tvrdí, jak špatně řídí a jak to neumějí, ale jsou pečlivé a zaparkují na centimetry přesně. Jenom je musíte chvíli přesvědčovat, aby to zkusily.

Josef Melen pracuje jako moderátor v kladenském Rádiu Relax.Čtyřicetiletý Josef Melen zahájil svou hudební kariéru už jako dítě. Coby jedenáctiletý klučina se proslavil s českou předelávkou písně No Milk Today, která nesla název Né, pětku ne. Text pro něj napsal František Ringo Čech.

V následujících letech se Josef Melen věnoval muzice jako zpěvák, bubeník a hráč na klávesy, vystupoval například se skupinou Kroky Františka Janečka. Po revoluci se vrhnul na vlastní tvorbu, svou první autorskou desku vydal v roce 1991.

Dnes se věnuje produkování a skládání hudby, zpívání, moderování a charitativní činnosti. Má vlastní značku kávy a nabízí takzvanou zážitkovou prevenci. Je ženatý a má dva syny, dvacetiletého Josefa Seana a osmiletého Michaela Yanna.

Čtěte také: Nemoc zpěvákovi paradoxně pomohla užívat si života

Autor: Barbora Tesnerová

1.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
41

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Deskové hry si můžete v Tyršově domě zahrát až do neděle.
15

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům dalšího miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v časopisu Forbes, že Kellner si udělal školu, ze které pro sebe čerpá dobré absolventy. Babiš magazínu řekl, že takovou činnost nepokládá za charitu.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení