Potvrdil to ředitel společnosti Vladimír Matoušek s tím, že lékaře, který je ošetří, najdou pacienti v prvním patře budovy nemocnice v místě, kde se nacházela ordinace diabetologie. Tu čeká stěhování.

„Pohotovost byla uzavřena po loňské povodni. Tehdy také město přestalo dotovat její ztrátový provoz," připomněl ředitel RHG. „Naše společnost přitom za její zachování vždy bojovala, opakovaně jsme žádali Středočeský kraj o dotaci na provoz," doplnil.

Lékařská pohotovostní služba se v kralupské nemocnici poprvé otevře už tuto sobotu. Pacienty tam po uhrazení devadesátikorunového regulačního poplatku ošetří každý víkend v době od osmi do třinácti hodin. V ostatních hodinách, ve všední dny a ve svátky, které nepřipadnou na sobotu či neděli, ale budou muset lidé opět zamířit do Mělníka.

Povinnost sloužit na pohotovosti

„Pouze víkendový provoz je způsoben malou finanční dotací a většinovým nezájmem praktických lékařů v Kralupech sloužit na pohotovosti, přestože jim byly na podzim loňského roku zrušeny odpolední žurnály s odvoláním na to, že v nemocnici je provozována lékařská pohotovostní služba. Ta už přitom byla tou dobou přerušená," vysvětlil Vladimír Matoušek a připomněl, že zákon o zdravotních službách, na jehož základě je lékařům vydávána registrace, přitom ukládá povinnost sloužit na pohotovosti.

Provozování lékařské pohotovostní služby v kralupské nemocnici je podle Vladimíra Matouška pro společnost RHG prestižní záležitostí. „Její znovuzprovoznění hradíme my. Půlmilionová dotace, kterou jsme získali od Středočeského kraje, pokryje pouze mzdové náklady spojené se samotným provozem, a to na půl roku," uvedl ředitel společnosti. „Pro příští rok budeme usilovat o zvýšení dotace, a zároveň budeme jednat s jednotlivými lékaři o podpoře pohotovosti v souvislosti s alespoň občasnou účastí na službách," uzavřel.