Zdravotníci čelí obrovské zátěži a potřebovali by si odpočinout, připomněla hejtmanka. Naštěstí v jejich řadách ubylo nakažených a lidí v karanténě, byť podle slov radního pro oblast zdravotnictví Pavla Pavlíka (ODS) jen v pětici oblastních nemocnic stále chybí 219 členů personálu.

Bez armády by to nešlo

S hejtmankou se shoduje, že bez pomoci armády by se ve středních Čechách nepodařilo zajistit péči jak ve zdravotnických zařízeních, tak v sociálních službách. Vojáků nyní v kraji pomáhá 78. Šestnáct z nich jsou přímo paramedici se zdravotnickou kvalifikací, nasazení v krajských nemocnicích v Mladé Boleslavi a v Kladně.

Dvaašedesát působí jako pomocníci v nemocnicích kraje, měst i soukromých vlastníků i v domovech seniorů a podobných zařízeních.

„Znovu jsme informovali všechna zdravotnická a sociální zařízení, která se ocitla v nelehké situaci, o způsobu, jakým žádat armádu o pomoc,“ konstatovala hejtmanka. A dodala, že tato pomoc je nejen vítaná, ale opravdu „neuvěřitelně přínosná“.

Statistika klame

Pacientů s koronavirem bylo ve středočeských nemocnicích hospitalizováno k pátečnímu ránu 455. Pavlík upřesnil, že 96 z nich leží na odděleních intenzivní péče. Polovina z nich je na umělé plicní ventilaci a ta druhá na vysokoprůtokovém kyslíku. Připomněl také, že někteří pacienti jsou stále převáženi i do nemocnic mimo kraj.

Pecková zdůraznila, že nápor nadále zažívají i záchranáři. Zatímco dříve mívali denní průměr kolem 300 výjezdů, nyní se jejich počet zpravidla blíží pěti stovkám. „A neklesá pod 450,“ uvedla hejtmanka.

Krajská hygienická stanice v pátek evidovala 14 090 aktuálně nakažených, což vypadá na klesající čísla. Hejtmanka však upozornila na slova krajského koordinátora lůžkové péče Jana Žižky z mladoboleslavské nemocnice, jimiž překvapil na jednání krizového štábu: statistika klame.

Člověk, který je evidován jako již vyléčený, může ve skutečnosti ležet ve špitálu na ventilaci.

Žižka totiž vysvětlil, jak se čísla počítají: když uplyne 20 dnů od prvního pozitivního testu, každý nakažený se začne v systému vykazovat jako vyléčený automaticky, bez ohledu na fakt, že třeba zrovna bojuje na JIPce o život.