VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někde mají lidé vody dost. Jinde se ani nevykoupou

Rakovnicko - Obyvatele 
v některých obcích nejen na Rakovnicku zásobuje pitnou vodou obecní vodovod. Někde jsou odkázáni na vlastní studny. Z těch, zejména po letošní zimě bez sněhu, voda postupně mizí.  Snad nejhorší situace je na Křivoklátsku.

7.4.2014
SDÍLEJ:

Vodárna ilustrační fotoFoto: Deník/Šárka Hoblíková

V samotném Křivoklátě funguje letitý vodovod pro část obce Amalín. Vybudovali jej ještě Fürstenberkové 
v osmnáctém století. Voda šla samospádem pouze do Amalína. Pro další část obce jeho kapacita nestačila.

Zhruba v roce 1910 bylo dřevěné potrubí nahrazeno litinovým, které slouží dodnes. „Dvakrát týdně potrubí musí kontrolovat dva pracovníci, jestli je v pořádku," podotkl starosta obce Milan Naď.

V osmdesátých letech se vybudoval na Amalíně rozvod vody pro část rodinných domků. Obyvatelé dolní části Křivoklátu jsou odkázáni na vlastní studny. V některých mají ale pouhých čtyřicet centimetrů vody a ta stále ubývá. „To lidem stačí na umytí, ale natočit si vanu vody už nemohou," zkonstatoval Naď.

Vlastní vodovod mají obyvatelé v Šípech a Bělbožicích. Dále plánují stavbu vodovodu pro Milíčov. „Nyní máme zpracovaný projekt, ale musíme ho přehodnotit, protože je moc nákladný. V případě dotace by byla spoluúčast obce příliš velká. Pokud dotaci nezískáme, budeme vodovod budovat po částech," informovala starostka obce Jaroslava Paulová.

Za sucha si lidé dovážejí vodu na zalévání

Voda jde z vrtů na louce u obce. Nedostatek vody tam zatím nehrozí, protože voda stačila 
i v době, kdy se v obcích chovalo velké množství skotu. 
V částech, kde vodovod zatím není, jsou místní odkázáni na vlastní i obecní studny. Voda v nich zatím stačí. V suchém období si lidé dovážejí vodu na zalévání.

Kvalitní vodu pro kojence používají obyvatelé Lužné. Obě části obce zhruba z devadesáti procent zásobuje obecní vodovod. K dispozici byly dva vrty. Jeden se kvůli železité vodě před osmi lety zavřel. Druhý má kvalitní kojeneckou vodu. „Asi padesát procent obyvatel, i když jsou napojeni na obecní vodovod, používá vodu z vlastní studny. Většinou jako užitkovou na zalévání," řekl starosta Lužné Václav Kejla.

Město Jesenice získává pitnou vodu z wasserwerků (vodáren) v lokalitě Černého lesa, do kterých teče voda vytvořenými zářezy. Dále se voda čerpá z vrtu J1. Toto množství vody by ovšem pro Jesenici nestačilo, proto se sem přivádí pitná žlutická voda pomocí potrubí od Stebna. Následně se pitná voda z obou zdrojů míchá v tzv. aknaglobusu.

„Osobně jsem zatím nedostatek vody v Jesenici nezaznamenal a zatím jsme nemuseli o dalším zdroji uvažovat. Horší situace s vodou je v okolních osadách, které spadají pod správu města Jesenice. Zde jsou obyvatelé závislí na vodě ze studen, ve kterých díky sušším obdobím bývá vody méně než obvykle," řekl Jan Polák, starosta Jesenice.

Náklady na transport vody jsou nemalé

Novostrašečtí používají vodu z Mělnické Vrutice 
a částečně z přehrady Klíčava. Náklady na transport vody jsou nemalé, proto obyvatelé platí za metr krychlový vody 45,10 koruny bez DPH, což je jedna z nejvyšších cen v republice. Prameny pitné vody 
v okolí města jsou v Libeni. 
O těch věděli už předkové a vážně se jejich využitím zabývali. Zásoby vody jsou zde odhadovány na 30 let.

„V současné době se zcela vážně začínáme zabývat myšlenkou částečné soběstačnosti v zásobování pitnou vodou. Proto uvažujeme o zadání studie na toto téma. Cílem by mělo být snížení ceny vodného všem odběratelům našeho města," plánoval Karel Filip, starosta Nového Strašecí.

Nové Strašecí je součástí vodohospodářské infrastruktury VKM Kladno. Provozují ji Středočeské vodárny (SVAS). SVAS zásobuje pitnou vodou v okrese Rakovník celkem pět obcí a jedno město: Mšec, Mšecké Žehrovice, Ruda, Rynholec, Sýkořice a Nové Strašecí. V roce 2013 byla spotřeba ve zmíněných obcích a městě 320 459 metrů krychlových za rok.

SVAS zásobuje 15,15 procenta obyvatel a 7,23 procenta obcí. Z toho je 85 procent z podzemních zdrojů 
a 15 procent ze zdrojů povrchových. V dané oblasti je v současné době dostatek pitné vody. 
I v případě suchého jara lze nedostatek podzemní vody očekávat pouze u mělkých objektů - domovních studní.

Zákazníci SVAS podle tiskové mluvčí Lenky Kozlové nemusí mít obavy. Ani v případě sucha nedostatek vody nehrozí. „Pokud by při dlouhodobém suchu došlo k poklesu hladiny ve vodárenské nádrži Klíčava, přepásmováním by lokality, které jsou zásobovány vodou z úpravny Klíčava, byly zásobovány pitnou vodou z jiných zdrojů SVAS."

Autor: Šárka Hoblíková

Místo události:
7.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení