Stojíme na požářišti někdejšího zemědělského družstva na kraji Hradčan. Desítky hasičů tu od pátečního odpoledne zažívají to, čemu se naučili říkat „stohové peklo". Jeden z nejmohutnějších požárů v nymburském regionu za poslední roky prověřil připravenost hasičů dokonale.

„Hlavně v sobotu, kdy teplota dosahovala 37 stupňů ve stínu a kluci měli na sobě zásahové obleky, to je opravdu extrémní zátěž a já jsem rád, že jsme to zvládli," říká velitel Hasičské záchranné stanice Nymburk Roman Zima.

Připomeňme, že stoh hoří od pátečního odpoledne. Oheň se pak dostal na sousední, naštěstí už nevyužívanou budovu přípravny krmiv. „Tam se šířil 70 metrů střešní konstrukcí a bylo riziko, že přeskočí i na sousední kravín," říká Roman Zima.

Hasiči vyhlásili 3. stupeň 
a začali práce okamžitě organizovat. Na místo dorazilo 17 jednotek nejen ze Středočeského, ale také Královéhradeckého a Pardubického kraje. Čtyři jednotky se rozmístily na břehu nedalekého největšího středočeského rybníka – Žehuňského a kyvadlově dodávaly na místo cisternami potřebnou vodu.

Obrovské množství slámy

S vyžádanou těžkou technikou, tedy nákladními auty, pásovými bagry a dalšími stroji dorazily specializované jednotky ze Zbirohu a Hlučína. „Rozebírali jsme obrovské množství slámy. Zároveň se nakládala na auta a odvážela do silážních jam, kde se dále dohašovala. Stojíme na místě, kde ještě v pátek byl obří stoh. Sám vidíte, jak blízko jsou první domy ve vsi. Lidé měli oprávněnou obavu, aby se oheň nerozšířil i tudy," ukazuje směrem do vsi velitel zásahu Jiří Zima.

Pro laika je stěží představitelná situace, kdy 8 silných proudů vody nepřetržitě zkrápí obří stoh, z nějž stále šlehají vysoké plameny. A trvá to desítky hodin. Hasiči v oblecích a parném počasí zažívají opravdové peklo. „Střídaly se směny po dvanácti hodinách, vždy od 7 ráno do 7 večer, pak další.

Ve vrcholné fázi tu bylo na místě 81 hasičů. Naštěstí nám vedení obce po celou dobu vycházelo vstříc, hasiči našli zázemí v místních fotbalových kabinách. Vstříc nám vycházel i majitel pozemku, na kterém hořelo," říká Roman Zima.

O chvíli později už s jeho bratrem Jiřím stojíme u silážních jam, kam se doutnající masa slámy převážela z rozebíraného stohu. Jedna silážní jáma je ještě prázdná, jinak je sláma, kam až lidské oko dohlédne. „Sám vidíte, jaké je to množství. Dole pod jámami jsme ještě ucpávali kanály, aby se hasební voda nedostala někam do spodních vod. Tady snad velmi brzy vyschne," ukazuje na kaluže pod jámami Jiří Zima.

Nedbalost nebo úmysl

A příčina požáru, který způsobil největší zásah hasičů na Nymbursku od povodní 
v červnu 2013? „Vyloučit snad můžeme technickou závadu, protože tu prakticky nebylo nic zapojeného," říká Roman Zima. Pak tedy logicky zbývá nedbalost nebo úmysl.

Když se na Nymbursku řekne požár stohu, asi spoustě lidí naskočí loňská série požárů stohů, které kdosi zapaloval úmyslně. A zatím dopaden nebyl. Pravda, trochu v jiném koutě regionu. „Úmysl vyloučit zatím nemůžeme," říkají hasiči. Ale z jejich tónu je znát, že nejblíž pravdě by mohla být nedbalost. Nedopalek, děti se sirkami, do toho vedro…

Hmotná škoda byla zatím vyčíslena jen řádově. Podle prvních odhadů se dá mluvit zhruba o milionové škodě 
a přibližně stejné hodnotě, kterou hasiči svým zásahem uchránili. „Už jsme snížili stupeň na číslo dvě a pokud všechno dobře půjde, hlavní část zásahu by měla být ukončena v sedmnáct hodin," říká Roman Zima. V tu chvíli je téměř pondělní poledne.

Čtěte také: 'Stohové peklo' zažili hasiči v Hradčanech