Vypouštění takto velké ryby není nic jednoduchého. Na pomoc byl na místě jeřáb, vyza prozatím klidně plavala v převozní nádobě a zvědavci chodili nahlížet. „Ta je velká," ozývaly se hlasy mužů, žen i dětí.

Rybář František Říha a dva jeho pomocníci se převlékli do rybářských kalhot a stěhování obrovské ryby mohlo začít. Vše šlo pomalu. Ryba s nádobou byla nejprve nad vodní hladinou, poté do ní rybáři začali lít vodu z rybníka, aby se aklimatizovala. Všichni už s nadšením očekávali, až vyzu uvidí.

To však ještě nějakou dobu trvalo. Nejprve se totiž musela změřit. To byl nelehký úkol, jelikož vyza nechtěla držet a neustále se kroutila. Nakonec se měření přeci jen podařilo. „Dvě stě třicet dva centimetrů," zněla konečná verze.

Teď už mohla ryba ven z vaku, který ukrýval její krásu. Přišel čas, kdy si vyzu mohli všichni pořádně prohlédnout a vyfotografovat. Rybáři ji nejprve drželi ve dvou. „Uneseš ji sám?" zněl dotaz na Františka Říhu. „To nevím," zněla upřímná odpověď.

Trocha povzbuzování a František Říha opravdu vyzkoušel, jaké to je držet v rukou takto velký úlovek. „Sedmdesát dva kilo," znělo trochu přiškrceně z jeho úst. Přeci jen se těžko hovoří, pokud jste po pás v ledové vodě a v rukou držíte váhu dospělého člověka.

Polibek na rozloučenou

Teď už by vyza mohla být klidně vypuštěná do místních vod, aby se seznámila s prostředím. Chybělo už jen rozloučení. A to bylo ze strany Františka Říhy více než stylové. Rybu, která je dravcem z čeledi jeseterovitých, na rozloučenou políbil. Pak už ji vypustil.

Od teď je tedy vyza velká výzvou pro všechny sportovní rybáře. Na takovýto úlovek bude rybář, kterému se ji podaří vylovit, právem pyšný.

„Já ji nebudu chytat, stáhla by mě do vody," zněl upřímný hlásek malého rybáře, který se na vypouštění přišel podívat. Soudil, že na takto velkou rybu si netroufne ani zkušenější táta.

„Přijedete se k nám ještě koupat?" ptal se mě s úsměvem František Říha, když vylezl z ledové vody. V létě totiž v pískovně umožňoval koupání na vlastní nebezpečí. „To nevím, jen když bude vyza někde na dně," odpověděla jsem upřímně. A budu o tom dlouho uvažovat. Přeci jen si rozmyslím, zda vstoupím do domova více než dvoumetrové ryby.

Vyza, která byla v úterý vypuštěná, je již třetí na Kubšovce. Ve zdejších vodách plave již dvacetikilová 160 centimetrů dlouhá a čtyřicetikilová dlouhá 190 centimetrů.

Zajímavosti o vyze velké

Vyzy rostou velmi pomalu a dožívají se až 118 let. Mohou přitom dosáhnout délky až téměř 8,5 metru a hmotnosti 1000 kg, nejtěžší jedinec měl 1571 kg. Loví se převážně pro jikry známé jako černý kaviár a také pro jejich kůži, která se používá v koželužnictví. Nachází se převážně v povodí Kaspického a Černého moře, Azovského moře příležitostně též v moři Jaderském. Dříve se vyza velká objevovala i v dolních tocích Moravy a Váhu.

Vyza se loví na položenou. Obvyklou nástrahou jsou velké mrtvé ryby nebo kusy jejich těl. Loví se buď v proudnici řeky nebo v mělkých oblastech Kaspického moře. Jako náčiní se používají sumcové nebo mořské pruty (pro lov proti přílivu, plážové nebo pilkrovací by nestačily) osazené multiplikátorem s dostatečnou zásobou pletené šňůry nebo velmi silného vlasce.