„Proč? Protože nejsme slepí. Nechceme, aby premiér Babiš dostal justici pod kontrolu účelovou výměnou ministra spravedlnosti den poté, co policie navrhla Babišovu obžalobu,“ uvádí organizátoři akce na facebooku.

Na Hradčanském náměstí se v pondělí shromáždilo několik stovek lidí, kteří před 18. hodinou za hlasitého pískotu a skandování hesel jako „Nezávislost justice”, „Bureše do koše” či „Nejsme slepí” vyrazili směrem ke Staroměstskému náměstí.

Podle organizátorů se protestního pochodu zúčastnily 4000 lidí, přičemž na Staroměstském náměstí čekalo dalších 10 tisíc demonstrantů. Zazněly zde i písně Karla Kryla. Do pondělní akce se rovněž přihlásila stovka českých obcí.

Protestující měli na transparentech nápisy Demisi! a Rezignace! či Babiše s Kněžínkovou hlavou a textem Spravedlnost jsem já. Objevoval se zde i transparent s nápisem „Benešová Marie, mé zločiny zakryje." 

Premiér Babiš v České televizi večer řekl, že lidé mají právo vyjádřit jiný názor, znovu ale odmítl tvrzení, že výběrem Benešové chce ovlivnit další vývoj kauzy Čapí hnízdo, v níž policie navrhla jeho obžalobu. „Čapí hnízdo nikoho nezajímá,“ prohlásil.

Pochyby opozice i Soudcovské unie

Hlavním důvodem demonstrace je totiž odchod ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) z postu ministra spravedlnosti a jeho následné nahrazení poradkyní prezidenta Miloše Zemana pro justici Marií Benešovou. Své pochyby již dříve vyjádřila Soudcovská unie i opozice.

Část opozice pokládá odchod Kněžínka za vynucený a výměnu dává do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby. Podle Soudcovské unie tento čin "zakládá pochybnosti, zda je v České republice dodržován princip rovnováhy státních mocí a zda nedochází k porušování principů právního státu". 

"Ministr spravedlnosti má v České republice velmi silný vliv na justici, vytváří podmínky pro výkon soudní moci," prohlásila prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. Změny na postu podle ní vždy dočasně destabilizují justici, a měl by k nim proto být pádný důvod. K vystřídání Kněžínka ale vláda žádný takový důvod neuvedla.

Protesty proti jmenování Marie Benešové a za nezávislost justice se dnes konaly i v dalších městech. Například v Olomouci se průvod vydal po půl páté ze Žižkova náměstí směrem do centra města. Někteří lidé nesli transparenty, v čele průvodu se pak objevil nápis „Ruce pryč od justice“.

„Jen slepí lidé nevidí, co se děje. Obžalovali premiéra a on vzápětí odvolá ministra spravedlnosti. To je snad každému jasné a s tím se není možné smířit. Musíme podpořit nezávislost justice,“ uvedla například Marie Maliňáková, když sledovala, jak organizátoři symbolicky korunují prvního ze lvů před okresním soudem.

Pokřiky „Babiš za mříž" , „Už toho bylo dost" či „Není nám to jedno" a cinkotem klíčů dávaly v pondělí v podvečer najevo svůj nesouhlas dva tisíce lidí i v Brně.

„Naši rodiče před třiceti lety vybojovali svobodu. Postarat se o ni teď ale musíme sami,“ vysvětlila svůj důvod účasti Markéta Severová.

A protestovalo se například i ve Strakonicích. Akce začala zde začala v 17:30 hodin za dohledu Policie ČR a strážníků Městské policie Strakonice. Další půlhodina se nesla v diskusním duchu. „Je to jako, když se dostali k moci komunisté a už jen chybí, aby začala tahle vláda zavírat lidi. Nechci, aby na mně opět někdo klečel. Přitom 51 procent lidí právě tohoto prezidenta volila,“ řekl svůj názor Jiří Milisterfer.