Pouhá hodina, po kterou bylo auto bez dozoru, stačila k tomu, aby kdosi rozbil sklo pravých zadních dveří, vnikl dovnitř a z prostoru pod sedadlem spolujezdce vytáhl koženou tašku na notebook za 2500 Kč. Výsledná škoda je ale podstatně vyšší než hodnota ukradené tašky. Oprava auta bude stát 15 000 Kč.

Podstatně víc se napakoval zloděj, kterému v Čelákovicích stačilo necelých deset minut, po které stálo auto na parkovišti před obchodním domem Billa. V tomto případě pachatel rozbil levé zadní okno – a cesta k předmětům uloženým uvnitř byla volná. Zmizely různé věci včetně notebooku celkem za 25 tisíc. Poničením auta narostla celková škoda ještě o 4500 Kč.

Skoro jako před kopírák se obdobná krádež odehrála v Brandýse nad Labem. Jen s tím rozdílem, že tentokrát stálo auto deset minut na parkovišti před obchodním domem Lidl – a zařinčelo sklo pravých předních dveří. I tentokrát se ztratila taška s notebookem, zmizely také firemní dokumenty. Způsobená škoda dosahuje 10 300 Kč na věcech a 4000 na autě.

Tyto krádeže se podle slov Markéty Johnové z územního odboru policie pro Prahu-venkov: Východ odehrály v rozmezí necelých 24 hodin. „Lidé jsou nepoučitelní,“ posteskla si policistka s tím, že k vloupání do aut řidiči mnohdy zloděje přímo zvou. Často uvnitř nechají viditelně umístěné cenné věci – s tím, že vozidlo přece uzamknou a budou pryč jen pár minut.

„Ne nadarmo se říká, že příležitost dělá zloděje. Nevystavujte proto na viditelných místech, sedadlech a odkládacích plochách vozu drahé věci jako fotoaparáty, audio a video techniku, mobilní telefony, neodkládejte zde kufříky, aktovky ani kabelky, radí Johnová. A upozorňuje, že zásada nic nenechávat uvnitř interiéru auta platí i pro prázdné tašky či pouzdra – i ony mohou být motivem pro poškození vozu. Důležité je podle Johnové nezapomínat také na vestavěná autorádia: „Chraňte je dostupnými možnostmi, využívejte jejich ochranných prvků a funkcí (odnímání ovládacího panelu, vyjmutí zásuvkového typu autorádia).“

Je rovněž dobré neschovávat cenné věci do zavazadlového prostoru na místech, která mají zloději v oblibě (například na parkovištích u nákupních center). Takového překládání počítače si nenechavci sledující zpovzdálí cvrkot snadno povšimnou – a potom jdou najisto. Obecně se ale vyplatí především mít na paměti tisíckrát opakovanou zásadu: auto není trezor