Teď po více než devíti měsících je zatčeno a obviněno patnáct osob, kterým hrozí mnohaleté vězení.

Podle vedení kutnohorské policie šlo zřejmě o největší případ tohoto druhu v okrese. Policisté se skupině dostali na stopu na začátku roku a postupně začali provádět domovní prohlídky a některé ze členů skupiny zatýkat. Rozsáhlé policejní zásahy neušly ani občanům Kutné Hory. Jeden z nich se například odehrál na jaře v Kollárově ulici v centru města.

Při prohlídkách policisté museli zasahovat i za hranicemi Středočeského kraje. Postupně na Pardubicku odhalili tři varny. Drogy pak dealeři distribuovali na Kutnohorsku. Vedoucí okresní kriminální policie Miroslav Chramosta uvedl, že se jednalo o organizovanou skupinu, v níž každý měl určitý úkol, který plnil. „Neustále měnili místa pobytu, dokázali být někde tři neděle a pak se přemístili jinam. Bylo dost těžké tyto lidi vysledovat," podotkl kriminalista.

Miroslav Chramosta zdůraznil, že šlo o velice mravenčí práci ve vyšetřování. „Postupně jsme odsekávali chapadla z chobotnice, až nám zbyla jen hlava," uvedl Chramosta. Hlavní představitele skupiny, kteří onu „hlavu" tvořili, kriminalisté zatkli v červenci v Pardubickém kraji, kam se mezitím podezřelí přestěhovali. „O to to bylo komplikovanější. Museli jsme se přizpůsobit podmínkám. Nicméně už nešlo na nic čekat," dodal kriminalista.

V pronajatém objektu policisté neobjevili jej samotné pachatele, ale i zbraně. „Zásah se odehrál v ranních hodinách. Byli tam všichni podezřelí a zbraně naštěstí nestihli je použít. K přestřelce nedošlo," pokračovala policejní ředitelka.

Recidivisté s drogovou minulostí

Všech patnáct zatčených je nyní trestně stíháno. Čtrnáct jich je drženo ve vazbě, jeden je stíhán na svobodě. Prakticky všichni jsou recidivisté s drogovou minulostí. Jsou české národnosti a mnozí z nich mají trvalé bydliště na Kutnohorsku.

„Nelze ale přesně říci, že šlo o občany Kutné Hory. Jsou to lidé přihlášení trvalým bydlištěm na městském úřadu, čili vlastně bydlí všude," upřesnil velitel kriminální policie. Bez výjimky se navíc jedná o drogové závislé osoby. „Obecně tohle dělají lidé, kteří si prostřednictvím obchodu s drogami vydělávají na vlastní drogy. Kdo jde do tohoto bez závislosti, je do užívání drog následně vtažen okolím," podotkla Matějů.

Pro prášky jezdili do Polska

Nakupovat potřebné přísady na výrobu pervitinu vyjížděla skupina za hranice do Polska, kde je nad prodejem léků nižší dohled. „Na hranicích navíc neprobíhají celní kontroly a když, tak jen namátkově a po dřívějším ohlášení podezřelých osob. Takže neměli v tomto členové skupiny problémy dostat se zpět do Čech," doplnila policejní ředitelka.

Právě polskou poznávací značku měl vůz, ve kterém byl na silnici na Kaňku dopaden i jeden z členů gangu. „Bylo to tehdy jako nějaká filmová honička. Pronásledovali ho kriminalisté z Kolína. Jel z Kaňku dolů, zdemoloval několik vozidel. Nakonec vysedl z auta a utekl do sadů, kde se s policisty i pral," uvedl Chramosta. Podle něj se nyní drogová situace na Kutnohorsku uklidnila. Nebude to ale navždy. „Poptávka je bohužel velká. Tyto lidi nahradí jiní," předpokládá velitel kriminálky.

Obchod s marihuanou se nestačil v Čáslavi rozjetKromě obchodu s pervitinem se kriminalistům podařilo zabránit ještě navíc distribuci marihuany. Tu se chystala pěstovat skupina šesti osob cizí národnosti na území Čáslavi. V tomto případě se ale obchod ani nerozjel. „Pěstírna byla vypátrána ještě před tím než byl spuštěn její provoz," řekl Miroslav Chramosta, velitel kutnohorské kriminální policie.

Podle něj to ale bylo v poslední chvíli. „Všechno bylo připraveno. Elektroistalace, materiál včetně hlíny pro pěstování rostlin. Ty tam ale jako jediné zatím nebyly," popsal velitel kriminalistů. Podle něj je ale právě to problém, který zkomplikuje další postup při vyšetřování. „U soudu se těžko dokazuje, že tam bylo vše připraveno pro výrobu či pěstování drog," podotkl Chramosta.