Občanský protest sbírající podpisy pro volbu nového předsedy vznikl původně jako akce 4 přátel se záměrem petičního happeningu na piazzettě pražského Národního divadla; díky vzedmuté vlně spontánní podpory se nicméně přesouvá na pražské Václavské náměstí.

Svou účast potvrdilo přes Facebook skoro deset tisíc lidí, další tři desítky tisíc mají zájem.

"Člověk, který jako příslušník bezpečnostních sborů SNB bil demonstranty při Palachově týdnu v roce 1989 (a ničeho nelituje), by neměl zastávat tak odpovědnou a symbolicky významnou funkci předsedy parlamentního orgánu, kontrolujícího práci bezpečnostních složek," uvádějí pořadatelé na pozvánce. Proti jeho zvolení budou moci lidé podepsat petici.

Petiční akce se koná v pondělí 5. března na Václavském náměstí a vyvrcholí v 19 hodin pozvednutím petičního archu - listu papíru srolovaného do symbolického bílého (ne)obušku. Symbolický bílý obušek simultánně pozvednou i na akcích v Brně, Plzni, Ostravě i dalších městech.

Petiční archy požadující, aby došlo k nové volbě předsedy komise, budou k dispozici již od 17 hodin. Sedmého března u výročí narození Tomáše Garrigua Masaryka budou předány Petičnímu výboru PSP ČR.

Podpis místo obušku

"Chceme tak ukázat posun, jakého česká společnost dosáhla: že 29 let po listopadu 1989 žijeme – a hlavně chceme nadále žít – v politickém systému, který nelegitimizuje usměrňování společnosti obušky a represí, ale naopak lidem umožňuje podepsat se pod své demokratické přesvědčení a ovlivňovat veřejné dění bez použití násilí, silou svého názoru," uvádějí pořadatelé.

"Akce není demonstrací ani manifestací s řečníky, rovněž není organizovaná konkrétní politickou stranou či hnutím; jsme prostě občané, kteří chtějí žít ve státě, za jehož politickou reprezentaci a vztah k vlastní minulosti se netřeba stydět," napsal na facebookový profil akce jeden z jejích organizátorů Vojtěch Otevřel.