Právě se nachází v Rehabilitačním ústavu v Kladrubech. Uvidí se, zda je tu vážný problém, nebo jenom drobnost, kvůli které musí, či nemusí ochranka improvizovat.

Hlídat prezidenta a první dámu se jeví jako zdlouhavé a pečlivé povolání. Podle některých je to ale práce, která je baví a čekání jim nějak nevadí. Agendu, která byla před návštěvou prezidentského páru po středních Čechách potřeba, zajišťovali nejen zaměstnanci Hradu, ale také spousta úředníků krajského úřadu. Policejní doprovod si den dopředu několik hodin projížděl připravenou trasu a lokalizoval nejbližší nemocnice v případě obtíží.

Pořadatelé měli na starost dva programy. První dáma se totiž vydala na separátní program do úplně jiných koutů Středočeského kraje než prezident. Společnou měli jen první půlhodinku, kterou strávili manželé Zemanovi a manželé Peterovi v hejtmanově kanceláři.

Dál už ani krok

„Musím tady stát, můžu se pohnout maximálně sem," postoupí si velký a větrem ošlehaný muž z prezidentovy ochranky o pět centimetrů vedle. Reagoval tak na dotaz jednoho novináře, zda by se neposunul, aby měl lepší záběr, až bude prezidentský pár vystupovat z vozu před krajským úřadem. Odpověď ho příliš nepotěší. Musí proto improvizovat a fotit bodyguardovi přes rameno, ačkoliv je o hlavu vyšší.

Těsně před příjezdem pročesávala policie okolí a teď ještě hlídkuje i v okolním křoví. Před prezidentovou kolonou se sešikovalo pět motorkářů do tvaru šipky. Začíná drobně mrholit. Poskoci 
s deštníky ale stojí v pohotovosti za rohem. Naštěstí to není potřeba. Pořádně se rozprší až za půl hodiny.

Prezidentský pár vystupuje z auta, foťáky cvakají. Ochranka zatarasí novinářům cestu do budovy do té doby, než všichni hosté i hostitelé odjedou výtahem. Ostatním nezbývá, než se vydat po schodech. Vlastně úplně všem 
v budově nic jiného nezbývá. Výtah je totiž připravený v patře u kanceláře hejtmana. Automatické zavírání dveří zastavili důmyslným způsobem. Nalepili na něj samolepicí žlutý lísteček. Oba páry usedají v kanceláři středočeského hejtmana Miloše Petery a sekretářka připravuje kávu.

Ivana Zemanová se spolu 
s Evou Peterovou a její dcerou Veronikou vydává po své vlastní ose programu. Venku už hustě prší a tvoří se kolony. „Pražané vždycky, když prší, používají místo deštníku auto," směje se zástupce ředitele hradního protokolu Miroslav Sklenář. Vévodící policejní auto spustí houkačky a celá kolona projede Prahou bez problému. Směřují do Rehabilitačního ústavu 
v Kladrubech.

Krizový plán

Místo, kde se rehabilitační areál v Kladrubech nachází, si prý lidé často pletou s hřebčínem. To, že dámská část prezidentské návštěvy jede správně, ukazují dopravní značky upozorňující na cyklisty jezdící na takzvaných handbikech. To jsou kola ovládaná rukama.

Před vchodem kromě ředitele ústavu Josefa Hendrycha a metodologa Jakuba Pětiokého čekají už policisté a ochranka. Budovu už mají předem prohlédnutou, aby je nic nepřekvapilo.

Na první dámu se místní už těší, zvědavě nakukují v hale a hlasitě zdraví. První dáma a další část delegace se přesune do ředitelovy zasedací místnosti. Vaří se káva. Holohlavý muž stojí u dveří. Další pán se sluchátkem v uchu stojí opodál. Další hlídkují kolem budovy či na dalším místě, kam se delegace přesune.

Je přesně 12.40 hodin a je čas se podívat za pacienty, kterak cvičí s nejmodernějšími rehabilitačními přístroji. Miroslav Sklenář bere za kliku, když ho náhle holohlavý muž zadrží. „Máme problém, houká tam alarm, musíme počkat," zastaví ho. To nebude problém, první dáma s ostatními je stále v hovoru s ředitelem a metodologem.

Přesun za pacienty

Pak člen ochranky opět monitoruje situaci, zdá se, že to vychází z kotelny. Ještě aby tak zde byl požár, to si nemůžou dovolit. Přichází náhradní plán, a to vyhnout se místu, kde je alarm slyšet. V tom přichází do bodyguardovy dlaně další informace. Alarm utichl. Improvizace zažehnána, je čas debatu v kanceláři ukončit a přesunout se za pacienty.

První dáma je soustředěná a trpělivě naslouchá výkladu metodologa Pětiokého, který popisuje, jak pacient cvičí svoji ruku pomocí robotického zařízení. Další muž pomocí závěsného přístroje s písty jde po běžícím páse a před sebou vidí počítačovou simulaci své chůze ve virtuální přírodě. „Největší předností je, že pacient stojí rovně a konečně vidí lidem přímo do očí," vysvětluje ředitel Josef Hendrych.

Skupinka s první dámou se přesouvá do tamní jídelny. Je čas oběda a mnozí strávníci se po Ivaně Zemanové zvědavě ohlíží. Má tu připravený oběd, po kterém už ale honem nasedá do auta, protože se přesouvá do Záchranné stanice Českého svazu ochránců přírody ve Vlašimi.

Roztomilá mláďata

Počasí je už opravdu studené a celkem nepříznivé pro nadcházející program, kdy si měla první dáma vyzkoušet krmení zvířat. Většina jich totiž žije ve venkovních příbytcích. Prohlédne si to alespoň vevnitř. Tady jsou ale velmi malé místnosti, ve kterých chovají zvířata.

Člen ochranky je právem trochu nervózní. Za první dámou musí být vždy dva kroky, ale tady se ke kleci vejdou tak dva tři lidé. O paní Zemanovou velký strach nemá, protože se šla podívat na lišku nebo zajíce. Ti jí neublíží, horší by bylo, kdyby se šla podívat do příbytků k tygrům.

Dámy jsou ze zvířat unesené. Mládě lišky si vysloužilo mnoho zdrobnělin a každá si ho chtěla pohladit. Bohužel lidské dotyky můžou divoké zvíře nadobro odříznout od jeho přirozeného prostředí. Největší pozdvižení ale přinesla dvě mláďátka kuny. Byla stará dva týdny. Takové malé pěticentimetrové nic pískalo, jako když jej na nože bere. Chovatelé je musí pravidelně krmit a hladit bříška. Tím jim zlepšují trávení. 
V přírodě je krmí jejich matka, která jim bříška olizuje.

Příspěvek na opuštěná zvířata

Čas se nachýlil, nezbývá než se se zvířátky rozloučit, ještě přispět do kasičky na ohrožená zvířata a blíží se konec návštěvy. Delegace bude pokračovat dalším dnem do Poděbrad k vile Vojtěcha Obereignera.

Ve středu je krásný slunečný den, což si první dáma pochvaluje. Dokonce má v ten den své kulaté padesáté narozeniny. Hned u vily v Poděbradech ji vítá středočeská radní Emílie Třísková a majitel Jan Abt. Všichni si sedají na terasu pod nápis: Komu se nelíbí za moje na mým, nechť sobě postaví lépěji na svým.

Celá delegace se vydává prohlédnout si pokoje, které se majitel snažil zachovat s původním mobiliářem. Ivanu Zemanovou ale nejvíce zajímá půda. Tam jsou totiž správné poklady. „Tady máte krásné porcelánové úchyty. To je dneska zase moderní," obdivuje žlutou skřínku.

Slunečná procházka

Mezitím ochranka už pod vilou kmitá. V programu je procházka po poděbradské kolonádě. Celou silnici vylidňuje, i když jeden starší pán to moc nechce pochopit. Úplně vepředu jde holohlavý bodyguard a vytváří optickou bariéru. Lidé okolo se otáčí, někteří poznávají, někteří ale nepostřehnout, že kolem nich prochází první dáma. Jedna paní dokonce hlasitě zdraví a přemýšlí, že by paní Zemanovou oslovila, ale pohled dalšího z ochranky ji odrazuje.

Po dobrém obědě na kolonádě se všichni přesunují do aut a míří do hospice do Čerčan. S majáčky je průjezd kolonou rychlý. Tady se první dámě líbí nejvíce. Dokonce si 
s tamními obyvateli zahraje hru, kde na obrázcích poznává názvy knih. Program se pomalu blíží ke konci, nezbývá než se rozloučit a pokračovat domů.