Sedmatřicetiletý muž vybavený detektorem kovu se vydal pátrat po „pokladu" do čerstvě vybagrovaného koryta 
a jeho sousedství. „Zhruba 500 metrů od Budiměřic ve vybraném bahně na poli u koryta nalezl dva kovové předměty. Byly silně znečištěné a zrezivělé," říká policejní mluvčí Petra Potočná.

Hledač se však zachoval jako naprostý amatér a nepochopitelně zariskoval. Pravdou je, že podle svých pozdějších slov v tu chvíli vůbec netušil, o jaké předměty se jedná. „Odnesl si je domů, kde je očistil, uložil a odešel do restaurace," popisuje další dějství policistka.

V hospodě si samozřejmě svůj hledačský úspěch nemohl nechat pro sebe a pochlubil se s tím před kamarády. A jak známo, víc hlav víc ví, a obzvláště v hospodách postupem času přibývá chytrých hlav a moudrých úvah.

Prostě po důkladné poradě se nakonec rozhodli zavolat na linku 158 a nález zatím neidentifikovaných předmětů ohlásit. A takticky vyčkat na „základně" na příjezd hlídky 
a s pyrotechnikem.

Tříštivo-trhavé dělostřelecké střely

Společně se pak vypravili domů k nálezci. „Pyrotechnik na místě zjistil, že se jedná 
o dva funkční kusy tříštivo-trhavé dělostřelecké střely, pocházející pravděpodobně 
z doby druhé světové války," konstatovala Potočná.

Nálezce tak opravdu může mluvit o štěstí, že se třeba při očišťování střel nic nestalo. Střely si pochopitelně odvezl pyrotechnik k bezpečnému zničení.

Není známo, zda se muži po odvezení munice vrátili zpátky do osvěžovny a celou událost znovu řádně prodiskutovali. Je však velmi pravděpodobné, že pro příště si už budou správný postup pamatovat.

Pozor na podezřelé předměty!

Nicméně policisté v souvislosti s tímto případem znovu důrazně upozorňují na to, že podezřelých předmětů není dobré se vůbec dotýkat, natož je jakkoliv přemísťovat či manipulovat s nimi.

Velká část munice, ať už pochází jako 
v tomto případě z před 70 lety skončené války, nebo je novější jako pozůstatek po okupační sovětské armádě, může být i nyní nebezpečná a asi si každý umí představit následky neočekávané exploze.