„Strážníci provedli šetření a prověřili záznam interního kamerového systému. Zde bylo zjištěno, že částku v bankomatu pravděpodobně zapomněl muž v černé bundě a modrých kalhotách v doprovodu ženy a dvou dětí," vyjádřila se mluvčí kladenské městské policie Markéta Fröhlichová.

Hlídka peníze převzala a následně je odevzdala na oddělení ztrát a nálezů kladenského magistrátu. „Zde bude hotovost uložena do té doby, než se najde jejich skutečný majitel, nejdéle však po dobu tří let," dodala mluvčí Fröhlichová.

Ovšem opravdový majitel musí vlastnictví peněz nejprve prokázat. „Takovým důkazem může být například výpis z účtu, na kterém bude výběr této částky v daný den a čas zaznamenaný nebo potvrzení 
z banky," řekla k případu mluvčí strážníků.

Stejný bankomat

Ačkoliv se s vrácením nalezených peněz strážníci nesetkávají moc často, v minulém týdnu někdo nechal ve stejném nákupním centru, a dokonce u stejného bankomatu pro změnu tři tisíce korun. 

„Také tento finanční obnos jsme odevzdali na oddělení ztrát a nálezů. Jednalo se teprve o druhý případ, kdy se strážníkům nepodařilo dohledat majitele nalezených peněz. Jako první jsme na toto oddělení odevzdávali stokorunu, kterou našli na ulici," uzavřela Fröhlichová.

Zatajení věci

S vrácením nejen nalezených peněz se strážníci ani policisté moc často nesetkávají, při tom, každý, kdo cokoliv nalezeného ponechá, dopouští se trestného činu. 

„Jedná se o trestný čin zatajení věci, za což může pachateli hrozit trest odnětí svobody až na jeden rok," vyjádřila se policejní mluvčí Michaela Nováková.

Peníze v teplácích

Poctivý nálezce vrátil minulý rok čtyřicet tisíc korun, které našel rozházené před budovou pojišťovny ve Váňově ulici v Kladně. Bankovky ztam ztratila žena, která šla do pojišťovny a peníze jí vypadly z kapsy tepláků, aniž by si toho všimla.

Šťastná žena nálezci následně poděkovala a svěřila se, že se jednalo o peníze za prodej auta. Dále slíbila, že už nikdy nebude bankovky nosit jen tak po kapsách a koupí si peněženku.

Čtěte také: Poctiví nálezci odevzdali značné sumy