Letní počasí láká k výletům do přírody, kde se ovšem v teplých dnech daří i zákeřným klíšťatům. Drobní přenašeči nebezpečných infekcí, mezi nimiž vede klíšťová encefalitida napadající mozek a mozkové blány, se na Mělnicku na zdraví výletníků letos naštěstí zatím nepodepsali.

Alespoň podle vedoucí protiepidemického oddělení mělnické hygienické stanice Simony Tiché se to dosud nepotvrdilo.

„Zatím jsme žádné hlášení o této infekci od lékařů nedostali. Ve Středočeském kraji se přitom od začátku letošního roku prokázalo dvanáct případů nakažení klíšťovou encefalitidou. Vloni jsme pak na Mělnicku evidovali tři případy, z čehož však ani jeden pacient neudával klíště z regionu, ale z dovolených v jiných lokalitách," konstatovala epidemioložka.

Aktivitu klíšťat v letošním roce posílila mírná zima, kdy jejich populaci nedecimovaly silné mrazy. Jejich nakažení virem klíšťové encefalitidy je ale zřejmě naštěstí velmi malé.

Lidé mají zájem o očkování

Mírně se naopak zvedá zájem o očkování proti tomuto nebezpečnému viru. Potvrdila to praktická lékařka z Kralup nad Vltavou Tereza Oktábcová.

„Zájem o očkování se trochu zvyšuje, a to hlavně díky příspěvkům zdravotních pojišťoven. Celková proočkovanost je však stále malá," uvedla lékařka, podle níž mají zájem o očkování proti klíšťovce především mladší lidé, kteří hodně cestují. Starší lidé prý naopak o očkování nemají zájem téměř žádný.

Nejideálnějším obdobím pro očkování je závěr podzimu a zima, kdy je riziko chycení klíštěte minimální. Lékaři sice mohou pacientům očkovací látku aplikovat i zrychleně v letních měsících, ale před nakaženým klíštětem je ochrání většinou až během další sezony.

„Nejdříve se v průběhu jednoho roku aplikují tři dávky. První přeočkování se provádí po třech letech a další v intervalu pěti let. Po šedesátce se interval přeočkování zkracuje opět na tři roky," vysvětlila Tereza Oktábcová. Za jedno očkování lidé zaplatí v průměru osm set korun, z čehož přibližně pětistovku uhradí zdravotní pojišťovny.

Jaké jsou příznaky?

Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, je symptomatická, léčí se příznaky. V první fázi se objevují teploty s necharakteristickými příznaky, únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností.

Většinou po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U řady pacientů je průběh nemoci velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.