„Naše kočka už letos klíště měla. Je to takový polštářový typ a ven chodí jen zřídka. Takže mě to docela zaskočilo. A navíc, chytila klíště už v březnu," uvedla Gabriela Poláková z Chrástu nad Sázavou na Benešovsku. Ovšem není jediná, koho tak včasný výskyt klíšťat zaskočil. Nezvaného hosta ve svém kožichu měl i pes jejího souseda. Ten míní, že je to kvůli tomu, že bydlí nedaleko lesa.

„Mezi lidmi panují mýty, že klíště chytí člověk nebo jeho čtyřnohý přítel především pokud se prodírá hustým houštím v lese. To ale není pravda," uvedl Rastislav Maďar, odborný garant center očkování a cestovní medicíny a člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu, s tím, že klíšťata nejčastěji žijí v trávě a keřích, které jsou vysoké mezi dvaceti až šedesáti centimetry od země. Je tedy možné se s ním setkat i na běžné procházce v parku, nebo při práci na zahradě.

Klíšťata jsou nejen vetřelci, ale také přenašeči nemocí. Jedním z nejzávažnějších virových onemocnění mozku, která přenáší, je klíšťová encefalitida. Ta může mít pro člověka i velmi závažné následky.

Lidé jsou si rizik spojených s klíšťaty vědomi, vždyť Česká republika patří dlouhodobě mezi země s největším výskytem této nemoci v Evropě, a proto nechávají nejen sebe, ale i své děti proti klíšťové encefalitidě očkovat.

Už v loňském roce zaznamenala naše největší tuzemská zdravotní pojišťovna nebývalý nárůst zájemců o očkování. Oproti letům minulým o neskutečných tři sta procent. A zájem stále roste. Jen od začátku roku do poloviny března požádalo pojišťovnu o příspěvek na očkování téměř deset tisíc lidí.

Odstranění klíštěte

Správný postup je zakápnout klíště dezinfekčním roztokem a pomocí pinzety ho jemně uchopit a kývavým pohybem jej pomalu vytáhnout. Místo poté nezapomenout vydezinfikovat. Jednou z možností jak se klíštěte bezpečně zbavit, je ho spláchnout do toalety. Pokud ho totiž rozmáčknete, a ještě k tomu mezi prsty, můžete jen rozšířit infekci.

Onemocnění

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Nemoc se může projevovat lehkými bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou, ale také prudkými bolestmi, vysokými horečkami, dezorientací či ztuhnutím šíje. Vyloučit nelze ani dlouhodobé následky. Ochrnutí, poruchy soustředění, snížení intelektuálního výkonu a v krajním případě smrt.