Kapacita už dlouhodobě nestačí. V noclehárně je pro muže připraveno dvanáct lůžek, pro ženy třetina. „Pokud je o nocování velký zájem, jsme schopní přidat ještě na každou část čtyři postele," ukazuje vedoucí střediska. I s přistýlkami je noclehárna stabilně naplněná.

Jenže s přibývajícími počty postelí se snižuje standard kvality sociálního zařízení a navíc se přímo úměrně musí zvyšovat také počet sociálních zařízení. Muži mohou využívat tři toalety, pro ženy je ve středisku pouze jedna.

„Dalším kamenem úrazu jsou rozvody elektrického vedení. Často se stává, že kvůli tomu nefunguje topení, což je zejména v zimě nepříjemné. A to nemluvím o vodě. Kolikrát se klienti sprchují ve studené, protože není dostatečná kapacita bojleru, která by dokázala za krátký čas ohřát větší množství vody," popisuje další úskalí Ivona Horáková.

Sklad na jídlo je malý

Ani prostor pro uložení jídla není ideální. Nachází se sice hned naproti kuchyni, jejíž kapacita tak akorát stačí na uvaření několika desítek rychlých jídel, problém ale nastává ve chvíli, kdy chce někdo sáhnout například pro minerální vody nebo konzervy. Dotyčný totiž musí projít úzkou mezerou, než se k nim vůbec dostane.

„Všechny potraviny se nám sem ale bohužel nevejdou. Například ty, které jsme získali v rámci potravinové sbírky, máme uložené v liberecké potravinové bance a tam si pro ně jezdíme," vysvětlila Ivona Horáková.

V dalším, také malém skladu, se nachází hygienické potřeby, tedy sprchové gely, šampony či zubní pasty. Podobné je to i se šatnou. Komíny naskládaného zimního oblečení ji zaplnily téměř celou. Zbyl jen průchod k oknu.

Do Naděje také lidé, nebo město chtějí často darovat vyřazené postele a další vybavení. Středisko je kvůli malému prostoru musí ale bohužel s díky odmítat.

Kapacita přestává stačit

„Jsme rádi, že máme k dispozici alespoň tento dům. Na druhou stranu už delší dobu přestává kapacitně stačit. Se zástupci magistrátu jsme již dříve při analýze komunitního plánu mluvili o tom, že by bylo dobré, kdyby v Mladé Boleslavi vznikl sociální dům, který by nabízel několik služeb nízkoprahovou noclehárnu, denní centrum a azylový dům. Zatím se nepovedlo," dodala vedoucí střediska, které v zimě praská ve švech.

Upozornila, že právě azylový dům pro muže a ženy v Mladé Boleslavi chybí. Řadě klientů by takové zařízení navíc mohlo pomoci znovu nastartovat lepší život.

Magistrát se středisko Naděje snaží také podporovat. Z rozpočtu vyčleňují částku 425 tisíc a financují také provoz vyhřívaného vojenského stanu pro lidi bez domova v Poplužním dvoře. Ten je zpřístupněn tehdy, pokud venkovní teplota klesne dva dny po sobě pod minus pět stupňů Celsia.

„Město žádné jiné prostory nenabídlo, protože žádnými vhodnými nedisponuje. Naopak jsme středisku Naděje nabídli možnost zařadit je do projektů v rámci integrovaného plánu rozvoje území, v němž je možné čerpat peníze na vybavení sociální infrastruktury," dodal náměstek primátora Michal Kopal.