Její majitelka Miroslava Kopčiková v rozhovoru přiblížila blahodárné účinky i o to, jak těžké je udržet provoz.

Jak dlouho vaše solná jeskyně v Kutné Hoře funguje?

Začali jsme v roce 2007 v létě. Takže teď to bude osm let.

Jak vás napadlo otevřít solnou jeskyni právě v Kutné Hoře?

Byl to nápad manželův i můj. Tehdy jsme navštívili solnou jeskyni v Košicích na Slovensku a moc se nám to líbilo. Obzvláště tedy jeskyně z Mrtvého moře, protože ta má efekt takový, jaký má mít. Většina jeskyní je kombinací kamenné soli a soli z Mrtvého moře. Tam je obrovský rozdíl, protože sůl z Mrtvého moře obsahuje až 55 procent minerálů a stopových prvků, mimo chloridu sodného, zatímco kamenná sůl obsahuje pouze 3 procenta.

Vaše jeskyně je tedy jen ze soli z Mrtvého moře?

Ano. Je to samozřejmě také o nákladech, které jsou mnoho násobně vyšší, než když si zřídíte jeskyni z kamenné soli.

Jak jste solnou jeskyni budovali?

Naši solnou jeskyni vystavěla firma, která má světový patent na zpracování soli z Mrtvého moře. Tato firma vystavěla 130 jeskyní po celém světě a to výhradně ze soli z Mrtvého moře. Firma měla podmínku, že v okolí 50 km nebude vystavěna žádná jiná jeskyně ze soli z Mrtvého moře.

Říkala jste, že při stavbě není použito žádné lepidlo, ani chemikálie. Jaká je tedy technologie výstavby?

Technologie výstavby je velmi složitá, z dílků soli, připomínající plástve včelího úlu se sestavují panely. To se děje pod vysokým tlakem a speciální teplotou. Panely se montují do dřevěné konstrukce, za kterou je speciální vzduchotechnika, klimatizace. Panely soli jsou i v podlaze, pod kterou je vedeno podlahové topení. Tento systém udržuje požadovanou teplotu a vlhkost při které se nejlépe uvolňují stopové prvky a minerály. Celé prostředí je izolováno proti vnějšímu vlhku a vzniká tak hypoalergické a bakterií prosté prostředí. Životnost solných panelů z Mrtvého moře je přibližně 30 let. Na výstavbu solné jeskyně bylo použito cca 3 500 kilogramů soli. Dovezena byla přímo z Jordánska.

Musím přiznat, že do jeskyně vejdete a už je skutečně cítit moře.

Tak to je. S jeskyněmi, které používají kamennou sůl se to vůbec nedá srovnat. Jak tím zážitkem z návštěvy, tak těmi účinky.

Jaké jsou tedy účinky solné jeskyně z Mrtvého moře?

Pobyt v jeskyni je účinný při onemocnění dýchacích cest, astmatu, zánětech krku a nosohltanu, chronické rýmě, onemocnění trávicího traktu. Byly zde zaznamenány vynikající výsledky při výskytu kožních onemocnění – alergie, psoriáza, atopický ekzém a jiné. Blahodárný efekt byl zjištěn i při neurózách, stresu, vyčerpanosti, depresích, ale i nemocech krevního oběhu.

Nějaké konkrétní zpětné vazby od zákazníků?

Určitě jsou to pozitivní zpětné vazby od mateřských školek, které pozorují menší nemocnost u dětí. Také samotné paní učitelky potvrzují, že když jeskyni navštěvují pravidelně, nemají na konci zimy svůj obvyklý kašel. Až neuvěřitelný případ je ten naší zaměstnankyně.

Jaký je?

Ona je jednak silná astmatička a jednak trpěla polypy v nose. Protože práce v solné jeskyni sebou přináší i její úklid, dalo by se říci, že ji navštěvovala prakticky denně. Sice po krátkých intervalech, ale pravidelně. Na jednom z vyšetření pak zjistila, že polypy v nose zmizely, ačkoliv jsou prakticky neléčitelné. A její astma dosahuje při měření hodnot lepších, než má leckdy zdravý člověk.

Úžasné. Co je třeba při návštěvách dodržovat?

Pravidelnost. My to přes zimu doporučujeme blok deseti návštěv v intervalu nejprve třikrát týdně, pak dvakrát, pak jednou. Chápu, že časové možnosti lidí jsou omezené, takže i ta jedna návštěva týdně, pokud se koná pravidelně po sobě, má efekt. Ale je potřeba dodržet těch deset návštěv, aby si tělo vzalo, co si vzít má a zůstalo to v něm.

Co musíte dodržovat vy z hlediska provozovatele?

Musíme dodržovat t přesnou teplotu za pomoci klimatizace. To je naprostá nezbytnost, jinak by ta jeskyně spadla, vzhledem, k tomu, že tam není použito žádné chemické pojivo. Ta sůl hned začne pracovat a po té padat.

Jaké byly začátky s podnikáním v tomto oboru v Kutné Hoře?

Nejdřív přišlo pár zvědavců. Pak začali chodit lidi nemocní, astmatici, revmatici, s lupénkou. Při kožních onemocněních je ta úleva znát prakticky hned. Lupénkáři mi říkali, že když odejdou z jeskyně, tak alespoň můžou spát celou noc, protože se pořád nedrbou. Ale co se týče třeba mateřských škol, tak ty se k tomu stavěly nejprve negativně. Začaly chodit až postupem času.

Jak to děláte s hygienou, když chodí lidi s těmito druhy onemocnění po sobě?

Ona jednak sůl sama o sobě je desinfekční. Je velmi silná. Efekt té soli, co dokáže vytáhnout, je leckdy neuvěřitelný. Dokáže třeba i prorůst. Ale kromě toho tam máme speciální germicidní lampy, které jeskyni po každé návštěvě čistí. To jsou lampy, které se používají na operačních sálech.Takže všechno, co je špatně, se vydezinfikuje. S akutním onemocněním ale návštěvu nedoporučujeme. ta sůl je tak silná, že by se člověk mohl opravdu cítit špatně.

Je nějaká nevýhoda jeskyně z Mrtvého moře?

Nevýhodou je, že naše jeskyně se nedá zlepšit, co se designu týče, protože tam nemůžete mít vodu. Takže některé jeskyně z kamenné soli mají třeba uvnitř vodopád, to my nemůžeme. Ani ji nijak upravovat.

Je těžké udržet provoz jeskyně v Kutné Hoře?

Je to těžké. To jsme přitom ceny za pronájem celé jeskyně snížili, mám i zvýhodněné permanentky na deset návštěv. Školky mají cenu ještě výhodnější a obvyklé tři čtvrtě hodiny zůstávají celou hodinu i déle, pokud je volno. Manžel už mnohokrát uvažoval, že jeskyni zrušíme. V Kutné Hoře je to obecně problém. Podobně je na tom i náš obchod se zdravou výživou. Ten se přitom přestěhoval do Šultysovy ulice. Ale jsou dny, kdy je i tato ulice úplně prázdná.