ELI (Extreme Light Infrastructure) Beamlines, které sídlí v Dolních Břežanech u Prahy, je zatím stále součástí Fyzikálního ústavu AV ČR. Proto podléhá i jeho řediteli. Řídký vede Fyzikální ústav od května 2007, funkce je pětiletá.
Stavba má vyjít na 6,8 miliardy
ELI by se mělo stát nejmodernějším evropským výzkumným centrem, v němž vědci budou bádat pomocí unikátních laserů. Celkově má jeho stavba a zařízení vyjít na zhruba 6,8 miliardy korun, z toho 5,8 miliardy zaplatí Evropská unie.
Vzhledem k tomu, že ELI je rovněž součástí tří center, která v Evropě vznikají, právníci podle Řídkého nyní řeší, jakou by měl mít projekt formu. „Je jasné, že do budoucna, až bude fungovat jako mezinárodní organizace, se to bude muset řešit tak, aby ELI byla samostatná organizace," řekl Řídký. V sousedství ELI se nachází další laserové centrum HiLASE a jde rovněž o projekt Fyzikálního ústavu AV ČR. HiLASE samostatné vedení má.
Další laserové systémy se dostanou do ELI až příští rok
Superlaserové systémy, z nichž každý stojí více než miliardu korun, mají být podle plánů dovezeny do ELI v příštím roce. Celkem mají v halách stát čtyři. Jeden z nich vyvíjený v Americe se letecky ze Spojených států do Prahy dopraví v polovině příštího roku.
Další dva laserové systémy vědci vyvíjejí v pražských laboratořích Fyzikálního ústavu Na Slovance a do ELI se nastěhují začátkem příštího roku. Centrum by se plně do provozu mělo dostat během roku 2018.
Čtěte také: Dodávka jednoho ze superlaserů z USA do ELI Beamlines se zpozdí