Ve svých autech je budou vozit policisté, hasiči, v některých městech i strážníci – a novinkou je, že se do záchrany lidských životů zapojí také hlídky celníků. Všichni jsou připraveni pomáhat nejen v případě, že přijedou na místo, kde je to třeba, například k dopravní nehodě.

Dispečink má o evidovaných přístrojích přehled 

Vyjíždějí i přímo na výzvu k pacientovi, pokud se nacházejí poblíž a je naděje, že v případech, kdy opravdu jde o minuty, mohou dorazit dřív než sanitka.

O tom, kde se evidované přístroje právě nacházejí, má totiž dispečink záchranářů dokonalý přehled. Včetně údajů o aktuálním pohybu hlídkových vozidel, v nichž jsou kufříčky s defibrilátory naloženy.

Středočeští hasiči mají 12 defibrilátorů

Na místo zásahu dorazí středočeské sanitky v průměru za osm minut – pro mozek nezásobovaný kyslíkem je to však dlouhá doba. Loni se proto záchranáři čtrnáctkrát snažili vyslat k pacientovi partnery vybavené AED – a v 11 případech se to podařilo. Pětkrát se o to postarali hasiči, řekl Deníku ředitel kladenského územního odboru Tomáš Hradil.

„Dvě výzvy dostali profesionálové, tři dobrovolné jednotky, připomněl. S tím, že středočeští hasiči mají 12 defibrilátorů (z toho tři pořízené sponzorsky) – a nyní dostávají tři přístroje. Pro profesionály z Říčan, Kolína a Nymburka – a další obdrží dobrovolný sbor z Čerčan.

Když přístroj pomáhá 

Úspěšné resuscitace pomocí AED s obnovou srdeční činnosti loni záchranáři zaznamenali tři. Zvlášť Houdkovi utkvěla v paměti pomoc tenistovi ročníku narození 1962 z Benešovska. Sanitka dorazila za sedm minut, auto strážníků s defibrilátorem, které bylo náhodou poblíž, už za půl druhé minuty. Jejich přístroj pomohl.

„Navíc jsme z jeho paměti vytáhli EKG křivku a poslali kolegům do IKEMu, kde tyto údaje napomohly včasnější diagnóze a nastavení správné terapie," připomněl.

Kraj od roku 2014 pořídil 65 přístrojů 

Přístroje AED, jež pracují zcela samostatně (a navíc obsluze vydávají hlasové pokyny, jak postupovat) nakoupili například provozovatelé některých sportovišť, obce, firmy, z vlastních zdrojů i policie – ve velkém je ale pořizuje Středočeský kraj.

Od roku 2014 jich ve třech vlnách nákupů pořídil 65, připomněla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „Nová dvacítka přístrojů pořízených v rámci čtvrté vlny pokryje dosud prázdná místa kraje, kde mají záchranáři delší dojezdové časy," připomněla, že jejich rozmístění nezáviselo jen na tom, kde partneři projevili zájem.

Ve světě jsou sítě AED běžné 

I ten je ovšem klíčový. Pořízení všech přístrojů přišlo kraj dohromady na 3,5 milionu korun. Hovořit o „drahém nadstandardu" ale podle náměstka hejtmanky Martina Kupky (ODS) není možné.

Ve vyspělém světě jsou sítě AED běžné – třeba v USA je podle Houdkových slov mají i ve vlacích – a potom: kolik byste dali za možnost zachránit lidský život?

Čtěte také: Informační systém záchranářů začal pracovat opožděně a bez Prahy