Z Byšic si domů přivezla osm fenek, dva psy a pět štěňátek. Šlo o malá plemena, čivavy, papillony, shih-tzu a francouzského buldočka. Všechna zvířata jsou zubožená.

„Jejich stav je do nebe volající, místo srsti mají tuhé krunýře plné blech a klíšťat, jsou začervená, mají těla plná otevřených páchnoucích ran a silné záněty v očích, musela být dlouhou dobu zanedbávaná a hodně trpět," řekla Jitka Tesařová, podle které je v nejhorším stavu šest fenek, dvě papillonky, tři shih-tzu a francouzská buldočka, která má dokonce i nádory a není jisté, zda nezůstane slepá.

Zpráva o zvířatech byšické chovatelky, která měla doma pravděpodobně množírnu, se k Jitce Tesařové dostala přes několik lidí. „Když mi pak z Byšic volali, že chovatelku odvezla záchranka do nemocnice, s jejím souhlasem jsme zvířata převzali," vrátila se k noci plné práce a emocí členka Dogazylu.

Továrny na štěňata 

Někteří lidé z vesnice příběh znají. Zasáhnout ale nedokázali, asi si nevěděli rady. Podle Jitky Tesařové by svědkové podobného trýznění zvířat neměli být lhostejní. „Stačí všímat si, co se v jejich okolí děje a obrátit se na některou z organizací na ochranu zvířat," vysvětlila.

Množíren je mnoho, v některých z nich, kde členové Dogazylu zasahovali, přitom žilo v otřesných podmínkách až desetkrát více zvířat než v Byšicích. Většinou však není snadné je zachránit, přestože už podle zákona není zvíře pouhou věcí. „Množírny jsou továrny na štěňata. Po drogách jsou zvířata největší byznys," míní.

Jitku Tesařovou teď čekají nejméně dva měsíce péče a léčení, než bude moci Dogazyl začít hledat byšickým pejskům nové, lepší domovy. „Už jsem vytáhla sto padesát klíšťat a stále pokračuji. Snažím se ostříhat psům ty dredy, ve které se změnila jejich srst, je to strašné pižlání," uvedla.

Každý může pomoci 

Bude vděčná, najdou-li se dárci, kteří věnují už nepotřebné nůžky na psí srst nebo strojky. Pomoci lze také antiparazitními šampony nebo tabletami na odblešení a odčervení, očními a ušními léky nebo různými antibiotiky pro zvířata, která budou byšickým psům podávána výhradně po dohodě s veterinářem. 

„Bez pomoci dárců bychom to nemohli zvládnout," vysvětlila Jitka Tesařová, kterou těší vlna solidarity, jež se zvedla na sociální síti.

Lidé, kteří by chtěli něčím přispět, jí mohou zavolat na číslo 722 168 317 nebo se ozvat prostřednictvím webových a facebookových stránek Dogazylu.