Otevření oslaví Československá obec legionářská 97. výročí vzniku samostatného Československa. Slavnostní vernisáž se uskuteční v rámci akce Pocta tradicím první republiky, a to od 14 hodin.

„Když 28. října roku 1918 vznikl samostatný československý stát, jeho armáda se nacházela stovky a tisíce kilometrů od domova. Příslušníky této armády, která se zrodila dříve než náš stát, byli legionáři čeští a slovenští dobrovolníci, kteří se svobodně rozhodli přijmout dočasnou roli „zrádců", aby vlastnímu národu vybojovali svobodu." řekl Jiří Charfreitag, spoluautor výstavy.

„Pro nás samotné byla příprava výstavy velkou výzvou, ale zároveň velkou poctou, kterou splácíme dluh našim předkům," dodal.

Na výstavní ploše o dvou set metrech čtverečních budou mít návštěvníci možnost vidět velké množství dobových artefaktů, fotografií a doprovodných textů.

Moderní expozice pro všechny generace

„Snažili jsme se vytvořit moderní muzejní expozici, která osloví všechny generace. Cesta legionáře samozřejmě vede skrze bojiště u Zborova, jeho zákopy či polní lazaret," uvedl Charfreitag. Ti nejmenší si potěžkají pušku, či vyzkouší přilbu. Starší ocení detaily výstroje a doplňky legionářské každodennosti.

K vidění toho bude opravdu hodně. Legionáři totiž nenosili vlastní uniformy. V řadách francouzské, ruské, srbské, italské, americké i britské armády se tisíce Čechů a Slováků podílelo na konečné porážce Centrálních mocností a svou bojovností a odhodláním bylo snadné je rozpoznat nejen podle červenobílé stužky.

Cesta legionářů neskončila s koncem války v roce 1918. Legionáři navrátivší se z Francie a Itálie museli bránit vlastní hranice mladé republiky. „Během své pouti legionáři objeli celý svět, vykonali ohromující činy a položili základ idejím, které k nám promlouvají i dnes. O tom všem vypráví nová výstava v prostorách spilky," uzavřel.