Po loňské a předloňské tragédii, kdy čapí samice zahynula při vletu do drátů, a mláďata byla vyhozena z hnízda, udělala trojčata všem velkou radost. Kdo mohl, přišel se na kroužkování po roční pauze podívat. Loni totiž byla mláďata zabita čápem dříve, než jim ornitolog stačil kroužky nasadit.

„Loni jsme nekroužkovali, protože jeden čáp vzal mláďata do zobáku a shodil je. Nevíme, jestli to byl samec z hnízda nebo nějaký cizí," uvedl ornitolog Stanislav Lepič, který kroužkuje místní čápy už několik let.

Za pomoci slánských hasičů, kteří zajistili vysokozdvižnou plošinu, se odborník dostal až k hnízdu, jež se nachází na pětadvacet metrů vysokém komíně bývalé továrny. Mláďata byla v hnízdě až vzadu, proto byl problém se k nim dostat napoprvé, a tak plošina vyjela ke komínu hned několikrát.

Kroužkování a údržba

Nahoře čekalo velké překvapení v podobě tří čapích mláďat. Ukončily se tak spekulace místních, kteří si nebyli jistí, zda jsou v hnízdě dvě nebo tři čápata. „Konečně se poštěstilo a mláďata mohou být letos okroužkována," radoval se starosta Kačice Vít Kolman.

„Čekali jsme, jak to dopadne, protože samec přiletěl 27. března a na samici čekal opravdu dlouho, ta dorazila totiž až po 20. dubnu," vysvětluje Lepič, který se kromě kroužkování stará také o údržbu hnízda. Letos kromě provázků našel na místě také kabel a opasek, do kterého by se mohla mláďata zamotat a zranit se.

Dostatek potravy

Čápům se v Kačici líbí hlavně kvůli dostatku potravy. „Létají na Záplavy do Srb, až po rybník v Doksech. Mají tu velký areál a nebojí se lidí," říká odborník. V okolí se žádná další čapí rodinka nevyskytuje, nejbližší je v Jesenici u Rakovníka.

„U nás jsou čápi vzácní. V České republice se pohybuje stav párů mezi 800 až 900," dodává. Letos navíc Česká společnost ornitologická vyhlásila čápa bílého a černého za ptáka roku. Na rozdíl od plachého čápa černého se bílý tolik nebojí lidí, není proto raritou, že se usídlil zrovna na kačickém komínu.

Gabriela Krejčová