Základem je zajistit přístup k vodě. Ve vytopené kuchyni s tím nejspíš malý jezevčík, který kromě procházek žije trvale s páníčky v bytě, nebude mít velký problém. Hůř už ale na tom může být německý ovčák, jehož domovem je venkovní kotec. V teplotách hodně pod nulou voda i v závětří zmrzne za chvíli.

Paradoxně v mrazech hrozí zvířatům dehydratace stejně jako při vysokých letních teplotách. Pro psa trvale chovaného venku je vhodná zateplená, suchá bouda s předsíňkou bránící větru a průvanu. Pejsek patrně dovnitř uvítá teplou deku či starý spacák.

Pokud se chystáte na procházku se psem chovaným doma, dejte pozor na rychlé teplotní přechody. Využít lze i oblečky, které zvíře chrání před rizikem onemocnění ledvin. Pozor ale, aby pes neměl na zádech mokrý obleček.

Jestliže vám je venku opravdu pěkná kosa, ale váš pejsek vesele běhá kolem vás a očichává všechny rohy, není podle odborníků z psího útulku důvod se znepokojovat a mermomocí táhnout psa zpátky domů. Pes vám většinou dá najevo, jak dlouhá procházka mu vyhovuje. „Není potřeba měnit dobu, kdy se obvykle chodí venčit, jen případně pobyt venku lehce zkrátit," řekli v útulku.

Kočky o probíhání venku v mrazu nestojí

Také vaši kočičí členové rodiny, pokud bydlí trvale nebo z větší části venku, potřebují zajistit alespoň jedno místo, kde se budou moci napít čerstvé vody. V mrazivých dnech budou o něco více vyhledávat možnost skrýt se do tepla v naší blízkosti. Dopřejte jim možnost schovat se před nepřízní počasí třeba do předsíňky, zkrátka hlavně někam, kde je sucho, košík, krabice či jiný pelíšek se suchou, teplou dekou. Není špatné pelíšky podložit kusem starého polystyrenu.

Pokud se rozhodnete vzít venkovní kočku přes mrazivé dny a zejména noci domů, opět se snažte předejít velkým teplotním skokům. Můžete jí připravit toaletu s kočkolitem, nezlobte se však na ni, pokud kočkolit nevyužije. Kočka zvyklá vyprazdňovat se venku, si na luxus kadibudek zvyká jen pomalu.

Kočky, které bydlí s vámi doma, ale chodí i ven, v mrazu příliš o probíhání venku nestojí. Přesto ale když třeba kolem poledne zasvítí skrz okno slunce, budou se chtít jít podívat, jestli už to náhodou není jaro. Nebo prostě jen vykonat potřebu. Pokud možno, nenechávejte zvíře venku dlouho. Přes den čtvrthodinové vyvětrání úplně stačí, v noci i kratší.

Čtěte také: Divokým koním nevadí mráz, ale vlhko